Nevereno vliz
";} ?>ГЛАВА VІІ. Подводните археологически проучвания и откриването на двореца на Клеопатра
if(empty($myrow2["author"])) { $avtor=""; } else { $avtor="автор: "; } //echo $_SERVER['REQUEST_URI']; ?>
Подводните археологически проучвания. Дворецът на Клеопатра
От началото на 1990-те години в акваторията на Александрия, Египет започва работа екип ръководен, от френският подводен археолог Franck Goddio.
Franck Goddio
Екипът на Franck Goddio открива монети, предмети от всекидневието, колосални статуи на владетели на Египет и потънали храмове, посветени на боговете.
Под мътната вода в продължение на около 1600 години са лежали епокътнати останки от древната столица на Ptolemies - Птолемеите, които са били открити в пристанището на Александрия, в Египет.
Град Александрия е основан от Александър Велики върху Т-образен полуостров през 331 г. пр. Хр., когато Египет е завладян великият пълководец.
Александър Велики
Империята на Александър Велики
Древната Александрия
Делтата на река Нил, Египет, където Александър Велики основава Александрия
След смъртта на Александър Македонски през 323 пр.н.е. империята му е поделена между неговите най-влиятелни пълководци. В Египет се установява династията на Птолемеите, като първият представител на тази династия се обявява за фараон от името Птолемей І.
Птолемей I има голяма заслуга за създаването на град Александрия на делтата на Нил, като нова столица на Египет, на мястото на древната столица Мемфис, която е далеч по реката.
Птолемей І www.africanworldheritagesites.org
Cleopatra е пряк потомък на Птолемей I, който е бил едновременно приятел от детинство на Александър Велики и генерал от неговата армията Cleopatra VII Philopator, е последният фараон на древен Египет. Cleopatra е член на династията на Птолемеите, които са гръцки произход, и които управляват Египет след смъртта на Александър Велики.
Kleopatra-VII.-Altes-Museum-Berlin1.jpg
Александрия е превърната в голямо и стратегическо пристанище на Средиземно море. Една от най-голямата забележителност на града е била Фарът на Александрия, издигнат на крайбрежния остров Фарос за да улеснява движението на корабите в пристанището.Фарът построена от династията на Птолемеите между 280 и 247 г. пр. Хр.Фарът на Александрия е с височина между 120 и 140 м, в продължение на векове фарът е бил една от най-високите структури на Земята, построени от човека.
Lighthouse - Thiersch.gif
Кулата е силно повредена от три земетресения между 956 година и 1323 година, в резултат на което от нея остават само развалини.
PHAROS2006.jpg, 3D реконструкция 2006г
Едва в 1480година, каменните блокове от постройката са използвани за изграждане на цитаделата Qaitbay година от местен султан.
CW QaitbayCitadel Front.jpg Attribution: Carsten Whimster
През 1994 г. френските археолози откриват останки от фара на дъното в източната част на пристанището на Александрия.
PoodlesRock / Corbis Photos from: "Raising Alexandria" »
Александрийският Фар е третото най-дълго оцеляло във времето древно чудо след Мавзолея в Халикарнас и все още съществуващата Голямата пирамида в Гиза.
Mausoleum of Halicarnassus.jpg, Визия от 16 век
Мавзолеят в Халикарнас или гробницата на владетеля Мавзол е гробница, построена между 353 и 350 г. пр. в дн. град Бодрум, Турция. Височината на постройката е била 45м, като всяка от страните е била украсена със скулптури. В същност думата мавзолей идва от името на древния цар Мавзол.
Копие в Мавзолеят в Халикарнас и оригинални мавзолеи от 20-ти и 21 век....
The maussolleion model dsc02711-miniaturk nevit.jpg
Мавзолеят в Халикарнас е разрушенен от земетресения и в следствие изнасяне на каменните блокове за укрепления през Средновековието.
Другата основна забележителност на града е Александрийската библиотека – една от най- големите в античния свят. Александрийската библиотека е основана е от Птолемеите през 3 век пр.Хр.
Ancientlibraryalex.jpg
Александрийската библиотека е унищожавана няколко пъти – от средата на 1 век пр.Хр. до окончателното й унищожаване при мюсулманското нашествие през 7 век.
beautiful-libraries.com
В продължение на години във водите край Александрия, Египет, френски и египетски водолази изследват потъналите руините на двореца и храмов комплекс на царица Cleopatra в древното пристанище на Александрия.
©Franck Goddio/Hilti Foundation
©Franck Goddio/Hilti Foundation
©Franck Goddio/Hilti Foundation Каменен блок с издълбано името на фараона Сети I, баща на Рамзес II
Развалини на храма на Isis на царския остров Antirhodos. Самият храм е потънал под водата следи земетресение преди 1,000 години. Днес това са купчини от каменни блокове, потънали в морето поради земетресения и цунами преди повече от 1600 години.
©Franck Goddio/Hilti Foundation
За разлика от много други археологическинаходища, които са разрушени и ограбени от човека, този обект обаче е непокътнат.
Изваждане глава на фараон. Статуята е над 5м. Дълга, направена е от червен гранит. Открита е в близост на потъналя храм на Heracleion.
©Franck Goddio/Hilti Foundation, photo: Christoph Gerigk
©Franck Goddio/Hilti Foundation Глава на фараон от 25та династия (712-664 BC).
По време на подводните изследвания е открита колосална каменна глава на Цезарион, син на Клеопатра и на Юлий Цезар, както и два сфинкса, като един от тях вероятно представлява бащата на Клеопатра, Птолемей XII.
Царският дворец, пристанища, храмове, дворци и военни съоръжения са се приплъзнали в морето след серия катастрофални земетресенияв 4 и 8 век след Хр. В същото време отложенията след катастрофата покриват останките и го предпазва и от вредното въздействие на солената вода.
.©Franck Goddio/Hilti Foundation, photo:Christoph Gerigk. Глава на гранитна статуя – 5.4метра висока на бог Hapi, която е украсявала храма на Heracleion. Бог Hapi е символ на изобилието и плодородието
Според писмени източници, не по-малко от 23 земетресения са разтресли египетското крайбрежие между АД 320 и 1303г., като особено тежко е това от лятото на 365година. С течение на времето всичко е потънало на повече от 20 метра под водата.
Древната Александрия
Екипът ръководен от Franck Goddio от Institut Europeen d'Archaeologie Sous-Marine работи по картографиране на останките от 1992 г. насам.
Franck Goddio и неговият екип при изваждане на статуята на бог Hapi. ©Franck Goddio/Hilti Foundation, photo: Christoph Gerigk
Екипът успява да определи точното място на двореца на Cleopatra VII на остров на Antirrhodos, който днес е под водата.