Меню


Nevereno vliz

";} ?>

ГЛАВА VІІ. Подводните археологически проучвания и откриването на двореца на Клеопатра

Подводните археологически проучвания. Дворецът на Клеопатра

От началото на 1990-те години в акваторията на Александрия, Египет започва работа екип ръководен, от френският подводен археолог Franck Goddio.

Franck Goddio

Franck Goddio prepares for a dive in the eastern harbour of Alexandria.

Екипът на Franck Goddio открива монети, предмети от всекидневието, колосални статуи на владетели на Египет и потънали храмове, посветени на боговете.

Под мътната вода в продължение на около 1600 години са лежали епокътнати останки от древната столица на Ptolemies - Птолемеите, които са били открити в пристанището на Александрия, в Египет.

Град Александрия е основан от Александър Велики върху Т-образен полуостров през 331 г. пр. Хр., когато Египет е завладян великият пълководец.

Александър Велики

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg

Империята на Александър Велики

File:Alexander-Empire 323bc.jpg

Древната Александрия

 

 

Делтата на река Нил, Египет, където Александър Велики основава Александрия

http://www.ancient-egypt-online.com/images/ancient-egypt-map.jpg

След смъртта на Александър Македонски през 323 пр.н.е. империята му е поделена между неговите най-влиятелни пълководци. В Египет се установява династията на Птолемеите, като първият представител на тази династия се обявява за фараон от името Птолемей І.

Птолемей I има голяма заслуга за създаването на град Александрия на делтата на Нил, като нова столица на Египет, на мястото на древната столица Мемфис, която е далеч по реката.

Птолемей І                                        www.africanworldheritagesites.org

File:Ptolemy I Soter Louvre Ma849.jpg http://www.africanworldheritagesites.org/assets/images/memphis-map.jpg

 

Cleopatra  е пряк потомък на Птолемей I, който е бил едновременно приятел от детинство на Александър Велики и генерал от неговата армията Cleopatra VII Philopator, е последният фараон на древен Египет.  Cleopatra е член на династията на Птолемеите, които са гръцки произход,    и които управляват Египет след смъртта на Александър Велики.

 

 

Kleopatra-VII.-Altes-Museum-Berlin1.jpg

File:Kleopatra-VII.-Altes-Museum-Berlin1.jpg

 

Александрия е превърната в голямо и стратегическо пристанище на Средиземно море. Една от най-голямата забележителност на града е била Фарът на Александрия, издигнат на крайбрежния  остров Фарос за да улеснява движението на корабите в  пристанището.Фарът  построена от династията на Птолемеите между  280 и 247 г. пр. Хр.Фарът на Александрия е с височина между 120 и 140 м, в продължение на векове фарът е бил една от най-високите структури на Земята, построени от човека.

Lighthouse - Thiersch.gif

http://www.oocities.org/wei4eva/sevenwonders1/pharos_of_alexandria.jpg File:Lighthouse - Thiersch.gif

Кулата е силно повредена от три земетресения между 956 година  и 1323 година, в резултат на което от нея остават само развалини.

PHAROS2006.jpg, 3D реконструкция 2006г

File:PHAROS2006.jpg

 

Едва в 1480година, каменните блокове от постройката са използвани за изграждане на цитаделата  Qaitbay година от местен султан.

CW QaitbayCitadel Front.jpg    Attribution: Carsten Whimster

File:CW QaitbayCitadel Front.jpg

През 1994 г. френските археолози откриват останки от фара на дъното в източната част на пристанището на  Александрия.

http://patentpending.blogs.com/photos/uncategorized/capture311200674220_pm_1.jpg

 

PoodlesRock / Corbis Photos from: "Raising Alexandria" »

Alexandria lighthouse http://4.bp.blogspot.com/-WAaosvOdkJE/TxX7VTuP-XI/AAAAAAAAR34/EtN1--YVu_A/s1600/RoyKrenkel_AncientAlexandria_100.jpg

Александрийският Фар е третото най-дълго оцеляло във времето древно чудо след Мавзолея в Халикарнас и все още съществуващата Голямата пирамида в Гиза.

Mausoleum of Halicarnassus.jpg, Визия от 16 век

Файл:Mausoleum of Halicarnassus.jpg

Мавзолеят в Халикарнас или гробницата на владетеля Мавзол е гробница, построена между 353 и 350 г. пр. в дн. град Бодрум, Турция. Височината на постройката е била 45м, като всяка от страните е била украсена със скулптури. В същност думата мавзолей идва от името на древния цар Мавзол.

Копие в Мавзолеят в Халикарнас и оригинални мавзолеи от 20-ти  и 21 век....

The maussolleion model dsc02711-miniaturk nevit.jpg

File:The maussolleion model dsc02711-miniaturk nevit.jpg Мавзолей Хошимина, Ханой (Ha Noi), Вьетнам.

Файл:Moscow kremlin senate mausloleum.jpg File:1969-08-Bulgarien Sofia Dimitroff-Mausoleum fec Monika Angela Arnold Berlin1.jpg

Файл:Kumsusan Memorial Palace, Pyongyang.jpg File:Mausoleum of Mao Zedong P1090218.jpg

Мавзолеят в Халикарнас  е разрушенен от земетресения и в следствие изнасяне на каменните блокове за укрепления през Средновековието.

Другата основна забележителност на града е Александрийската библиотека – една от най- големите в античния свят. Александрийската библиотека  е основана е от Птолемеите през 3 век пр.Хр.

Ancientlibraryalex.jpg

File:Ancientlibraryalex.jpg

Александрийската библиотека е унищожавана няколко пъти – от средата на 1 век пр.Хр. до окончателното й унищожаване при мюсулманското нашествие през 7 век.

beautiful-libraries.com

http://www.thelivingmoon.com/43ancients/04images/Alexandria/alexlibext.jpghttp://www.beautiful-libraries.com/library%20photos/libraries%20of%20history%20and%20myth/libraryalexandriainside.jpeg 

В продължение на години във водите край Александрия, Египет, френски и египетски  водолази изследват потъналите  руините на двореца  и храмов комплекс на царица Cleopatra в древното пристанище на Александрия.

©Franck Goddio/Hilti Foundation

 

http://www.franckgoddio.org/typo3temp/pics/c67959b984.jpg

 

©Franck Goddio/Hilti Foundation

 

http://www.messagetoeagle.com/images/cleopresentationx1.jpg 

©Franck Goddio/Hilti Foundation Каменен блок с издълбано името на фараона Сети I, баща на Рамзес II

Cleopatra treasure

Развалини  на храма на Isis на царския остров  Antirhodos. Самият храм е потънал под водата следи земетресение преди 1,000 години. Днес това са купчини от каменни блокове, потънали в морето поради земетресения и цунами преди повече  от 1600 години.

©Franck Goddio/Hilti Foundation

Cleopatra treasure

За разлика от много други археологическинаходища, които са разрушени и ограбени от човека, този обект обаче е непокътнат.

Изваждане глава на фараон. Статуята е над 5м. Дълга, направена е от червен гранит. Открита е в близост на потъналя храм на Heracleion.

©Franck Goddio/Hilti Foundation, photo: Christoph Gerigk

http://www.underwaterdiscovery.org/typo3temp/pics/582ed48020.jpg

©Franck Goddio/Hilti Foundation Глава на фараон от 25та династия (712-664 BC).

Diver with a portrait of a Pharaoh, Quartzite, 25th dynasty (712-664 BC).

По време на подводните изследвания е  открита колосална каменна глава на Цезарион, син на Клеопатра и на Юлий Цезар, както и два сфинкса, като един от тях вероятно представлява бащата на Клеопатра, Птолемей XII.

Царският дворец, пристанища, храмове, дворци и военни съоръжения  са се приплъзнали в морето след серия катастрофални земетресенияв 4 и 8 век след Хр. В същото време  отложенията след катастрофата покриват останките и го предпазва и от вредното въздействие на солената вода.

.©Franck Goddio/Hilti Foundation, photo:Christoph Gerigk. Глава на гранитна статуя – 5.4метра висока на бог Hapi, която е украсявала храма на  Heracleion. Бог Hapi е символ на изобилието и плодородието http://www.franckgoddio.org/typo3temp/pics/76db89e5a3.jpg

Според писмени източници, не по-малко от 23 земетресения са  разтресли египетското крайбрежие между  АД 320 и 1303г., като особено тежко е това от лятото на 365година. С течение на времето всичко е потънало на повече от 20 метра под водата.

Древната Александрия

http://apamea.weebly.com/uploads/2/8/2/3/2823640/2283025.jpg?539x335

Екипът ръководен от Franck  Goddio от Institut Europeen d'Archaeologie  Sous-Marine работи по картографиране на останките от 1992 г. насам.

Franck Goddio и неговият екип при изваждане на статуята на бог Hapi. ©Franck Goddio/Hilti Foundation, photo: Christoph Gerigk

http://www.franckgoddio.org/typo3temp/pics/be11246b61.jpg

Екипът успява да определи точното място на двореца на  Cleopatra VII на остров на Antirrhodos, който днес е под водата.

 

обратно нагоре