Nevereno vliz
";} ?>ГЛАВА VІІІ. Кхмерската цивилизация
if(empty($myrow2["author"])) { $avtor=""; } else { $avtor="автор: "; } //echo $_SERVER['REQUEST_URI']; ?>
Кмерската или Angkor цивилизация съществува в периода от 802 до 1431 A.D.и се простира до земите на днешните държави Тайланд и Бирма на запад и до Wat Phou в Лаос, на север, по времето на върха на могъществото си.
Angkor е област в Югоизточна Азия, на територията на днешното Кралство Камбоджа.
Появата на кмерската цивилизация се дължи на факта, че е възприета политическа доктрина, насочена към обединяването на населението.
Освен това е създадена и поддържана много добре функционираща иригационна система и е упражняван строг и постоянен контрол върху водите на голямата река Mekong.
Поддържаната и в много отношения много добре функционираща иригационна система от своя страна е допринесло за развитието на земеделието, и за увеличаване на благосъстоянието на обществото.
Залез на Mekong .Photo 298: (camb2000_mekong_sunset1_ndo.jpg - Photo Credit: Bruce Sharp)
По време на Кхмерската империя тя е център на държавата и от този период са останали много архитектурни паметници като религиозния комплекс Angkor Wat и старата столица Angkor.
Photo 305: пазач на храма (camb2000_banteay_srei_statue_bw.jpg - Photo Credit: Bruce Sharp)
The Кхмерската империя, днес известна като държавата Камбоджа е била може би най- мощната държава в Югоизточна Азия.
Angkor Wat ("City Temple") е огромен комплекс близо до езерото Siem Reap, около 320кмот столицата Phnom Penh на Камбоджа.
Angkor Wat е построен през 12 век, като кралски дворец, посветен на бог Хинду. Angkor обхваща 124 квадратни километра.
Photo 279: Angkor Wat (ksp_1999_rcd_img11.jpg - Photo Credit: Kim Seang Poam)
Началото на строителството започва през 9-ти век. През 10 век Angkor е обявен за столица на кхмерите. През 11 и 12 век са построени Angkor Thom и късно Angkor Wat .
Photo 282: Angkor Wat (ksp_1999_rcd_img18.jpg - Photo Credit: Kim Seang Poam)
През 1431г. Тайландското кралство, разположено на запад от Камбоджа завлюдава част от кмерската империя заедно с Angkor. Angkor е завладян от тайландските войски и след това е в състояние на упадък (но не и изоставяне) в продължение на векове.
След падането на град Angkor от тайландското кралство, Angkor Wat става будистки храм и място за поклонение през вековете. С течение на времето Angkor е забравен и градът потъва в джунглата.
Copyright: Ngy Thanh (ngythanh) (8522)
Ta Prohm sprung tree.jpg Author Jasoneppink
От 15-ти до 19-ти век, будистки монаси се грижи за Angkor Wat и благодарение на тях храмът остава най-непокътнат.
Angkor Wat се превръща в един от най-важните места за поклонение в Югоизточна Азия.
Taprohmroots01.JPG Ta Prohm. Image by User:Markalexander100.
Поради честата им контакт с Индия, кхмерите приемат будизма и индуизма за техни основни религии. Техните храмове, които се съдържат рисунки и статуи от двете религии. Те са силно вярващи в Шива, една от най-висок ранг богове хиндуистки.
“Изгубеният град” Angkor привлича вниманието на французите през 19 век след като те колонизират района.
Photo 285: One of Angkor's many inspiring relief carvings (ksp_1999_rcd_img21.jpg - Photo Credit: Kim Seang Poam)
Скоро след откриването на Angkor от французите започват да го изследват и описват. Джунглата е разчистена, направена е съответната графична и фотодокументация, правят се изследвания и върху отделни артефакти.
AngkorWat Delaporte1880.jpg F
Angkor Wat in 1866, скоро след неговото “откриване" от френски археолог през 1866,
Angkor Wat at sunrise. Photo Trey Ratcliff.
Map of Angkor Archaeological Park
Angkor Wat е най-добре запазеният образец и пример за кмерска архитектура и с право е смятан едно от седемте чудеса на света.
Angkor Wat reflections at sunset. Photo Philip Lock.
Началото на Angkor е поставено през 800-те, но по-голямата част от комплекса е постраена през 1100 години.В Ангкор са живеели до 1 милион жители в апогея на развитие и могъщество на Кмерската империя.
Henri Mouhot е френски естественик и изследовател, известен преди всичко с вързката си с Angkor, за който неправилно е смятан за откривател.
Henri Mouhot
Неговото пътуване е подмогнато от British Royal Geographic Society и на практика е първият западен учен, който привлича вниманието върху чудесата на Angkor. Публикуваните през 1863 г., описания на Angkor от Mouhot имат много голям отзвук по това време.
Рисунка на Henri MouhotFacade of Angkor Wat.