На 31 май 2016 г. се проведе третото издание на общоуниверситетския семинар „Българска памет и съвест за тоталитарната държава – исторически и юридически разказ”. На него присъстваха преподаватели и студенти от департаментите „История” и „Право” на Нов български университет. Участие в семинара взе и г-жа Екатерина Бончева – член на Комисията по досиетата.
Лектори бяха доц. д-р Маргарита Златарева и доц. д-р Ивайло Стайков от департамент „Право”.
Темата на доц. д-р Маргарита Златарева бе „Съдебна защита на гражданските правоотношения в тоталитарната държава.Преглед на частното материално право и гражданското съдопроизводство. Защо животът заобикаляше съда?”. В своето изложение доц. д-р Златарева направи цялостен и подробен анализ на малкото нормативни актове, които уреждат гражданските правоотношения в България след приемането на т. нар. Димитровска Конституция. Тя представи обстойно подведомствеността на гражданските спорове и подчерта недостатъците на действалата в периода 1951 – 1991 г. система на съдопроизводство в България. Нейната теза бе, че при ограничения търговски оборот в тоталитарната държава, поради въведената планова икономика и доминацията на държавната собственост в икономическия живот на страната, подведомствени за разглеждане от съда са били твърде ограничен обем от въпроси – бракоразводни дела, делби, искове по чл. 45 и чл. 49 от Закона за задълженията и договорите. Всички останали гражданскоправни спорове са били подсъдни на особени юрисдикции, ведомствените арбитражи и Върховния държавен арбитраж.
Темата на доц. д-р Ивайло Стайков бе „Защитата на трудовите права - тоталитарният и демократичният модел”. Доц. д-р Ивайло Стайков представи основните принципи в нормативна уредба относно трудовите права на българските граждани в тоталитарната държава. Той подчерта засилената роля на профсъюзите (Българските професионални съюзи) при съвместното приемане на подзаконови нормативни актове заедно със съответния министър. Изтъкна отсъствието на понятието „работодател” в българското законодателство след 1951 г. Посочи, че споровете по Кодекса на труда от 1951 г. са се разрешавали от помирителни комисии. Помирителните комисии са се учредявали при профкомитетите на предприятията и учрежденията и са се състояли от еднакво число представители на администрацията и профкомитета. Заяви, че съдебното начало при защита на правата на гражданите в този период е било сериозно ограничено, тъй като решенията на помирителните комисии са можели да се обжалват пред профкометитета и едва след това пред съда на ниво районен съд. Доц. д-р Ивайло Стайков направи паралел със сега действащия модел на защита на трудовите права на гражданите, като подчерта неговия демократичен характер.