Проекти към фонд "Учебни програми" на факултетите в НБУ

Проект Консумативи за практически занятия в лаборатория за курс CELB149 Микология,  3 семестър
Ръководител: доц. д-р Галина Сачанска
Цел: Целта на проекта закупуване на консумативи за практически занятия, свързани с: изолиране на мицети от различни източници; морфологични изследвания и идентификация на мицети; физиологични проучвания при работа с мицети; определяне антифунгалната активност под ръководството на хонорувания преподавател проф. Мария Ангелова-Дянкова, д.н.
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

 

ПроектДвудневен пътуващ семинар-практика на студенти в Национална  астрономическа обсерватория  -  Рожен (29-30.11.2015 г.)
Ръководител: проф. Цветан Георгиев, д.физ.н.
Цел: Запознаване с инфраструктура  и околна среда на Националната обсерватория, с апаратурата и методиката за мониторинг на космически и атмосферни явления, както и участие на студенти в астрономически наблюдения.
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

 

ПроектЕднодневен пътуващ семинар-практика на студенти в Геомагнитна обсерватория Панагюрище  и МОП Асарел-Медет (08.05.2015 г.)
Ръководители: проф. Цветан Георгиев, д.физ.н., гл. ас. д-р Биляна Костова
Цел: Провеждане на теренно практическо упражнение по геология и геофизика чрез:
1. Посещение на Геомагнитна обсерватория гр. Панагюрище и запознаване с устройството и действието на системата за регистрация на геомагнитни явления и възможностите за решаване на геоложки практически и научни задачи.
2. Посещение на открит рудник Асарел-Медет за добив на медна руда - теренни наблюдения на вида руда, от която се добива мед, начините на добив в рудника (целия технологичен процес) и използваната техника, начини за мониторинг на околната среда, начините за управление на отпадъците от минодобивните и преработвателни дейности (действаща флотационна фабрика за меден концентрат), рекултивация на нарушените терени и наблюдаване на резултати от провеждана рекултивация в рудника.
Източник на финансиране:  Бакалавърски факултет.

 

Проект Разходи за провеждане на 2-дневен стаж по Морска биология и ембриология, зоология на безгръбначните и на гръбначните животни в Созопол през м. април 2015 г., по програма БП „Обща и приложна биология
Ръководители: доц. д-р Галина Сачанска и доц. Атанас Близнаков, д.н.
Цел: Целта на проекта е студентите от IV година БП „Обща и приложна биология“ да придобият допълнителни практически знания и умения по дисциплините Морска биология и ембриология, Зоология на безгръбначните животни и Зоология на гръбначните животни. Стажът е част от извънаудиторен курс CELB 258 Стаж по физиология на растенията с Ботаника, Зоология, Анатомия и физиология на човека (8 сем.):  част Зоология (60 часа)  и ще се проведе в базата на Нов български унуверситет в Созопол, където тече процедура по създаване на лаборатория по Морска биология. Занятията ще се водят от двама хонорувани преподаватели: доц. Стоян Лазаров (Преподавател по Зоология на гръбначните животни, Физиология на животните и човека и Морска биология и ембриология) и проф. Даниела Пиларска (Преподавател по Зоология на гръбначните животни и Физиология на животните и човека). Предвидено е изготвяне на трайни препарати в спирт на различни молюски и риби в стъкленици за създадената вече колекция на НБУ. Нощувките са безплатни за студентите в базата на НБУ, а транспортните разходи са за сметка на този проект.
Източник на финансиране:  Бакалавърски факултет

 

Проект Онагледяване на учебния материал по курс CELB 003 Зоология на гръбначните животни, CELB 152 Физиология на животните и човека и GENB007 Биология за  наблюдаване гнезденето на розовия пеликан, Езеро Сребърна
Ръководител: доц. д-р Галина Сачанска
Цел: Биосферен резерват „Сребърна“ е място, богато на множество гръбначни животни, главно водоплаващи птици, земноводни, влечуги и бозайници. Езерото може да се разглежда като една лаборатория на живо и е идеално място, където могат да се обучават студенти и те да видят над 200 представители на гръбначната фауна. Сребърна е единственият хабитат в Европа, където гнезди розовият пеликан. Срокът за наблюдение е органичен – до 15 май. Ръководители на практиката - доц. д-р Стоян Лазаров (Природонаучен музей) и доц. д-р Галина Сачанска. Проектът цели покриване на пътните разходи с автобус по маршрута София-Силистра-Сребърна-Силистра-София.
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

 

ПроектДвудневен пътуващ семинар-практика на студенти в Астрономическа обсерватория  -  Белоградчик (30-31.05.20015 г.)
Ръководител: проф. Цветан Георгиев, д.физ.н.
Цел: Запознаване с инфраструктура  и околна среда на Обсерватория „Белоградчик“, с апаратурата и методиката за наблюдения, както и участие на студенти  в астрономически наблюдения.
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

Проект Разходи за анализ на ГМО в царевични суровини във връзка с бакалавърска теза към БП „Обща и приложна биология“
Ръководители: доц. д-р Галина Сачанска и студента Георги Георгиев от БП „Биология – обща и приложна”
Цел: В България изследванията на ГМО в храни са оскъдни. Понастоящем е известно, че са правени изследвания за ГМО единствено със соя. Не е известно да са правени подобни изследвания за други растителни видове. Това е причината екипът да се спре върху изследването на една от най-широко използваните земеделски култури, а именно – царевични суровини в различни форми. Осъществаване на качествен анализ в РЗИ-София, който ще докаже наличието или отсъствието на ГМО в различни царевични продукти, чрез класически и Real time PCR. Предвидено е: изследване на набор от маркери за ГМО, като 35S, NOS terminator и други в 4 проби от царевица; включване на резултатите в резюме за участие във II-та Национална научна конференция "Храни", НБУ, 20.03.2015 г.; използване на резултатите от анализите за разработката на бакалавърска теза с приложен характер на Георги Георгиев.
Източник на финансиране:  Бакалавърски факултет.

 

Проект Изработване на рекламен материал на НБУ, съвместно между УПИЗ по Биология и УПИЗ Ателие по керамика с цел разпространение на II-рата Национална научна конференция „Храни“ с международно участие(съвместен проект между департамент „Природни науки“ и департамент „Изящни изкуства“)
Ръководители: доц. д-р Галина Сачанска и доц. Моника Попова
Цел: Целта на проекта е да се изработи материал, който да бъде разпространен на II-ра Национална научна конференция „Храни“ с международно участие на 20 март 2015г. в НБУ и която е под патронажа на Ректора на НБУ. Предвижда се да бъдат изработени 150 броя материали в УПИЗ Ателие по керамика.
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

 

Проект Средства за материали и консумативи за изпълнение на плана на практическите занятия в УПИЗ Лаборатория по биология"
Ръководител: доц. д-р Галина Сачанска
Цел: Целта на проекта е да се осигурят материали, реактиви, консумативи, хранителни среди, референтни щамове за нуждите на практическите занятия на студентите от БП „Биология – обща и приложна“.
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

 

Проект „Закупуване на консумативи и реактиви за УПИЗ по Биология и финансиране на дейности по визуализиране на нейните резултати“
Ръководител: доц. д-р Галина Сачанска
Източник на финансиране:  Факултет за базово образование.

 

 

Обратно горе

Flash Menu
2016 © Нов български университет