III. Дивечовъдство
1. Обект и задачи на дивечовъдството
Дивечовъдството е част от ловностопанската наука, която дава теоретични познания за основите на развъждането и отглеждането на дивеча. Като част от научното познание дивечовъдството се развива и като част на животновъдството, но негов обект са дивите или полудивите животни. Поради тази причина то има и свои специфични методи на изследване и проучване.
Естественото разпространение и развъждането на дивеча са подчинени на природните закони и на въздействието на човека. Човекът е успял да изучи начините за регулиране на процесите на естественото възпроизводство на дивечовите ресурси, в съответствие с природните и стопанските условия. Той е установил оптимални условия за развъждането и отглеждането на онези видове и количества дивеч, от които обществото има най-голяма полза. На тази база са разработени и комплекс от мероприятия, с които се реализират основните задачи на дивечовъдството, а именно:
  • подобряване на естествените местообитания на дивеча чрез запазване и обогатяване на естествената растителност, осигуряваща необходимата храна за дивеча през всички годишни времена, подхранване с нови видове храни и стимуланти, които подобряват трофейни и екстериорни качества на ловните видове;
  • осигуряване спокойствието на дивеча и опазването му от болести и неприятели и бракониери;
  • създаване на убежища и укрития, където дивечът може да намери целогодишен подслон и спасение от природни бедствия и при влошаване на атмосферните условия;
  • прилагане на подборния отстрел, чрез който се осигурява поколение само от онези екземпляри, които ще дадат потомство с желаните трофейни и екстериорни качества;
  • регулиране на дивечовите запаси до нормалните за всеки определен район, за да не се допускат пренаселяването му и появата на епизоотии, и намаляване до минимум на вредите от дивеча за горското и селско стопанство;
  • разселване на дивеча с цел задивечаването на дадени райони или подсилване на съществуващите запаси в количествено и качествено отношение;
  • обогатяване на ловната фауна и „опресняване на кръвта”, чрез внасяне и аклиматизиране на нови видове дивеч от други страни.
Провеждането на тези и други допълнителни мероприятия ще доведе до подобряване на естествените условия за развъждането на дивеча и увеличаване на неговите запаси, до подобряване на качествата му, от което нашето общество ще получи повече дивечово месо и трофеи при по-изгодни условия, ще се подобрят условията и ефективността на ловния туризъм, ще се обогатява непрекъснато и природната среда.
Обратно горе


2. Начини за развъждане на дивеча
В съвременната дивечоразвъдна практика се използват четири основни начина на развъждане на дивеча: свободно, парково, клетъчно и комбинирано.
Фиг.1
Начини за развъждане на дивеча
2.1. Свободен начин за развъждане на дивеча
При този начин на отглеждане дивечът живее на свобода, като неговото размножаване и развъждане става по естествен начин. По време на размножителния период човекът подпомага дивеча, като взема мерки за опазването му от хищници, от химизацията и механизацията в селското и горското стопанство, като подобрява условията както за възрастния, така и за подрастващия дивеч.
2.2. Парково развъждане на дивеча
При този начин на размножаване и развъждане, дивечът живее в заградени площи с различна големина в зависимост от неговия вид и целта на ловното стопанство. Това са така наречените дивечовъдните станции, при които оградите за задържане на дивеча са изградени в определени, желани от нас места. В последно време този начин, макар и доста скъп, намира все по-голямо приложение в ловностопанската практика. Той се практикува при интродукция и реинтродукция на ловни видове, а така също и за специални научно-изследователски задачи.
2.3. Клетъчен начин за развъждане на дивеча
Това е основният начин при промишленото развъждане на дивеча. При този начин дивечът е поставен в клетки, различни по големина и устройство за отделните видове дивеч. Използва се преди всичко за развъждането на фазана, полудивата патица, яребиците и кеклиците. Заради ценните им кожи, в клетки се отглеждат норки, нутрии, сребристи лисици и други редки и екзотични видове.
2.4. Koмбинирано развъждане.
При този метод на развъждане се пуска в природата клетъчно или парково отгледан дивеч, а през зимата се улавя част от него и се доотглежда в клетки или паркове, за да се пусне отново през пролетта по същите или други места. Това развъждане се използва често при фазаните, яребиците, полудивите патици, сърни, елени и диви свине.
Обратно горе




3. Условия за развъждане на дивеча на свобода
Фиг.2.
Условия за развъждане на дивеча
Условията за нормалното съществуване и развитие на запасите от дивеч са следните:
3.1. Климат
Всеки вид дивеч в своята еволюция се е приспособил към определени климатични условия. Някои видове дивеч като дива свиня, благороден елен и др. преодоляват неблагоприятните климатични условия, като мигрират - през зимата обитават ниските и по-южните и припечни склонове, а през лятото се качват високо в планините или обитават северните и по-прохладни склонове. Известно е, че еленът - лопатар и муфлонът са топлолюбиви видове и ако бъдат поставени при сурови (северни или планински) климатични условия няма да се приспособят към тези климатични условия и ще загинат.
3.2. Релеф
Релефът играе важна преразпределителна роля по отношение на останалите екологични фактори и е от особено значение за едрия дивеч. Така например, дивата свиня, еленът и зубърът изискват обширни горски площи, които им осигуряват достатъчно пространство за движение, миграции, спокойствие и т.н., докато друга част от дивеча, като сърни, зайци и яребици обитават сравнително ограничени и пресечени райони.
3.3. Местообитания
От гледна точка на екологията под местообитание се разбира съвкупност от условията за съществуване на определен организмов вид, група видове, популации или съобщества. Всеки вид, включително и дивечът, се стреми да завземе местообитания, характерни за оптималното му развитие. Местообитанието като определен участък от земната повърхност се отличава от другите по своите климатични и растителни условия. Площта на България обитавана от дивеча, се състои от четири основни типа местообитания:
  • открити местообитания - това са всички местообитания от сушата, извън заетите от горската растителност. Това са земи, които са заети от селското стопанство и от обширните горски площи, които през вегетационния период са с богата хранителна база и създават добри условия за живот и за размножаване, преди всичко за дребния дивеч. След прибиране на реколтите, условията рязко се влошават и голяма част от дивеча мигрира в съседните горски екосистеми. Откритите местообитания са с по-лоши защитни и климатични условия и променлива хранителна база;
  • горски местообитания - те обхващат всички горски екосистеми в планинските и равнините части на страната. Характеризират се с добри хранителни, защитни и климатични условия за развъждане на дивеч. Затова са и богати на животински видове;
  • водни местообитания - те обхващат всички водни екосистеми на реките, езерата, блатата, изкуствените водоеми и крайбрежните ивици на Черно море. Това са голи площи, покрити на места с водна растителност - папур, водна леща, лилии и др., които през зимния период почти изчезват под ледовете или се прибират от човека за нуждите на промишлеността. Предоставят добри условия за гнезденето на водоплаващия дивеч, за дивата свиня и други видове;
  • преходни местообитания - тези местообитания са между горските, откритите и водните. Като гранични местообитания и от екологична гледна точка създават оптимални условия за развитието на многообразен растителен и животински свят. За дивеча те са най-благоприятни и предпочитани за обитаване, тъй като съчетават предимствата на съседните местообитания. В тях дивечът задоволява най-добре нуждите си от храна и условия за укриване и размножаване. Това са гранични ивици, където видовото разнообразие и количеството са най-големи.
3.4. Хранителна база
Естествената хранителна база трябва да отговаря на изискванията на определен вид дивеч. При недостиг тя трябва да се допълва със създадена от човека - дивечови ниви, разхвърляне на фураж и сено през зимата и пр. По този начин дивечът се задържа в дадения район, не мигрира в други райони и не нанася повреди по селскостопанските и горските култури.
3.5. Условия за размножаване
Основният начин за размножаване на дивеча е естественият. Това налага необходимостта от осигуряване на благоприятни условия за размножаване и отглеждане на поколенията на ловните видове. За едрия дивеч най-важното условие за размножаване е осигуряване на спокойствие в местообитанията му.
3.6. Хищници
Те са неразделна част от хранителната верига в горските екосистеми, като осигуряват равновесието между растителните и животинските видове. При наличие на висока плътност и численост на популацията на хищниците, те влияят негативно върху запасите на полезен дивеч. В същото време, те играят известна положителна роля в природата като санитари и като помощници на естествения подбор. От тази гледна точка тяхното количество трябва винаги да се регулира до безопасни за полезния дивеч размери.
3.7. Пашата на домашни животни
Прекомерната паша на домашни животни в ловните стопанства се отразява неблагоприятно, особено за едрия дивеч. Домашните животни, от една страна, намаляват хранителната база, а от друга нарушават спокойствието на дивеча и т.н. Затова не трябва да се допускат домашни животни в ловните стопанства.
3.8. Замърсяване на природната среда
Замърсяването на почвите, водите и растителността от промишлеността се отразяват също неблагоприятно за дивеча. Силно замърсените и шумни райони се напускат от дивеча. За нормалното развъждане и развитие на дивечовите запаси са от значение и редица други условия в зависимост от конкретната естествена и стопанска обстановка, които специалистът на място трябва да оценява и да взема съответни мерки.
Обратно горе




4. Създаване на убежища
За доброто развитие и поддържане на дивечовите запаси е необходимо дивечът да намира достатъчно убежища, където да се укрива и предпазва от неприятели и лоши климатични условия - проливни дъждове, бури, тежки зими и др., особено през размножителния и зимния период. Убежищата, наричани още ремизи, биват 4 вида:
Фиг.3.
Създаване на убежища
4.1. Естествени укрития
Естествените укрития са създадените от природата - гори, храсталаци, дупки, скални навеси и др., в които дивечът се заселва и обитава.
4.2. Изкуствени убежища
Там, където липсват или са унищожени горските екосистеми и храсталачни формации, е необходимо да се създават изкуствени убежища. Те биват временни и постоянни. Това е особено необходимо в ловно стопанство с открити ловни площи, където има по-голямо количество дивеч.
За опазване на дивеча за тежките зими се строят заслони. Това са леки съоръжения, изградени предимно от дървен материал и покрити с етернитови плочи, папрат, слама, шума и др. Според предназначението си заслоните биват за едър и дребен дивеч и са от типа на временните убежища. В по-модерните ловни стопанства заслоните се строят по проекти, покрити са с керемиди, етернитови плочи, поставени са на бетонни основи и са много по-дълготрайни, те се отнасят към групата на постоянните убежища. В повечето случаи заслоните се комбинират с хранилки и складове за храна. С тези съоръжения дивечът по-трудно свиква, но веднъж престрашил се, той ги посещава редовно. През последните години се работи усилено за създаване на по-интензивни ловни стопанства, като всички ловностопански съоръжения се изработват по проекти и се поставят на места, определени по ловноустройствения проект.
Обратно горе


ISBN 978-954-535-570-7