Вместо предговор
Instead of introduction
if(empty($myrow2["author"])) { $avtor=""; } else { $avtor="автор: "; } //echo $_SERVER['REQUEST_URI']; ?>
Марияна Стоянова
Maryana Stoianova
Вместо предговор
Мечтите трябва да са толкова големи,
че да можем да растем в тях
Джоузи Бисет
Настоящата електронна публикация е резултат от реализиран проектза пътуващ семинар на тема: „НЕАПОЛ: От античния полис, през Средновековието, до модерния мегаполис“, проведен през м. март 2014 г. с частична финансова подкрепа на Фонда за стратегическо развитие на НБУ.
Идеята за пътуващия семинар до гр. Неапол е студентска инициатива, родена по време на лекция по средновековна европейска история в програма „История“. Впечатлени от лекцията на проф. Цв. Чолова, съпроводена с богат илюстративен материал, студентите в края на часа обсъдили с нея желанието си за един пътуващ семинар до гр. Неапол. Тази идея е посрещната с подкрепа от преподавателския екип на департамент „История“ и прераства в проект с изследователски теми, предложени от доц. д-р Зарко Ждраков и проф. д-р Цв. Чолова. Така проектът, освен практическото обучение (in situ) си поставя за цел и разработване на слабо проучени и неизследвани теми, свързани с късно-античната, средновековната, новата и съвременна история на Италия. Такива са включените в настоящата публикация теми, като „Есхатологични визии от апостолските времена в изкуството на Херкулан и Помпей“,„Християнските мъченици по времето на тетрархията Сан Дженаро (Св. Януарий), покровителят на Неапол“ и „Неапол в българската литература: стихосбирката Иван Вазов „Италия“ (1884 г). В публикацията са включени и три реферата на студенти от БП „История“, участници в изследователския екип на проекта.
Историческият център на град Неапол, с близо 3-хилядолетната си история, съхранил в себе си наследство на различни цивилизации, които му придават уникална стойност без еквивалент, нареждайки го в списъка на световното културно наследство на Юнеско е вече една сбъдната мечта на студентите от програма „История“.
В рамките на 3-дневния семинар беше реализирана програма максимум с посещения на Националния археологически музей, археологическите градове Помпей и Херкулан, Везувий, Катакомбите на Св. Дженаро, Националната галерия в Палацо ди Каподимонте, Катедралата Сан Дженаро, Палацо Реале, Галерия Умберто Първи, Кастел Нуово, Кастел дел Oво, Чертози ди Сан Мартино, Театър Сан Карло, Кастел сен Елмо и др.
Част от семинарната група успя да се наслади и на о-в Капри, един природен феномен, едно вълшебно място, съчетало в себе си не само екзотични и природни чудеса, но и впечатляващо със съхранени многобройни и различни археологически съкровища, руини настари римски пътища, множество римски вили, оставили следите на императори като Цезар, Август,Тиберий и др.
Настоящата електронна публикация, която включва и богата фото галерия, цели да представи впечатленията и вдъхновенията на преподаватели и студенти от пътуващия семинар и да остави скромен принос в културно-историческата съкровищница на този забележителен с уникалната си история град. Градът, който все още пази тайната на познатата ни фраза „Виж Неапол и умри!“, въпреки, че има различни обяснения и тълкования за нея. И ние не само видяхме, но и написахме, защото смятаме, че това е моралното задължение на всеки, който обича и цени историята, а и какво по-хубаво от това, когато една сбъдната мечта ти е помогнала да пораснеш.
Марияна Стоянова