Блогът подобрява общуването

Въпреки че е трудно за вярване,  през 2007 г. се отбелязва10 годишнината на блогът – метод за редовно онлайн публикуване. След  преброяването на „the blogosphere” резултатите показват повече от 70 милиона блога, покриващи невъобразима палитра от теми.
Още повече, всеки ден поразителни 120 000 нови блога се създават и 1.5 милиона нови съобщения се публикуват ( 17 съобщения в секунда). Въпреки това,  блогването продължава да бъде неразбрано, както от технофили, така и от технофоби.
За изминалото десетилетие технофилите поддържат теорията, че блоговете ще заменят традиционната журналистика, въвеждайки ни в ера на гражданско-управлявани медии.      От друга страна, технофобите оспорват това твърдение с аргумента, че вълната от аматьори заплашват качеството и целостта на журналистиката, дори и на демокрацията.
И двете страни грешат.
Блогването не е подмяна на журналистиката. Ако не друго, то последното десетилетие показва че блогването и журналистиката са в симбиоза. За доброто на всички.
За много от неговите ревностни привърженици, блогването измества традиционната журналистика, но журналистиката, за разлика от блогването, е дейност с определени норми и структури, които подпомагат създаването на съдържанието.
Въпреки своите уникални характеристики (всеки може да достигне до потенциално огромна  аудитория с минимални средства), има и няколко, макар и малко, правила. Вземете под внимание един друг по-наложил се носител. Книгите позволяват различни дейности като проза, поезия, наука, понякога и журналистика, които  да бъдат разпространявани.

Представляват ли книгите опасност за журналистиката тогава? Не, разбира се. Те правят точно обратното. Журналистическите книги, както блоговете увеличават интереса към темите, с които се занимават и по този начин спомагат за по-нататъшното медийно използване. Същите пазарни сили, които действат върху книгите и вестниците, се отнасят и за блоговете. Читателите ще решат и ще изберат да четат на същия принцип: добре ли информира, добре ли е разработено и дали има някаква стойност?
Блоговете винаги ще бъдат много защото са евтини за поддръжка, но това не ги прави нито уникални и единствени, нито вероятността да бъдат редовно четени е по-голяма. В края на краищата  блоговете, като и  книгите, не заместват журналистиката. Те просто предлагат още един носител за нейното разпространение и консумация.
Технофилите погрешно твърдят, че блоговете се състезават и в един момент ще заменят  традиционната журналистика. Страхът на технофобите пък е тя да не бъде отнесена от цунами от незначителни аматьорски блогове. Това също е погрешно. Загрижеността на традиционалистите относно  блогването се корени във факта, че качеството на средностатистическия блог  може да се постави под въпрос. Това заключение се базира на погрешното разбиране за начина, по който  хората ползват Интернет. Най-силното негово качество е капацитетът му – да свързва потребителите бързо с информацията която търсят, включително  с висококачествено написан текст за всяка една тема.
Представете си, че само 5 % или 75 000 от дневните съобщения са с журналистически характер и че само 1 % от тях са с високо качество. Това означава около 750 съобщения на ден. Дори според това консервативно заключение, блогосферата все още притежава количество от съдържание, което може да съперничи с най-добрите световни вестници.
В допълнение все по-широк кръг от писатели и граждани опитват блогинга, а разнообразието и количеството на висококачествените блогове ще продължи до се увеличава.
Източник :
Превод от английски:
Евгения Димитрова, F 21373, магистър  “Управление на връзки с обществеността”