Мрежата е място за мултимедия





 Стереотипната история за смъртта на отдалечените провинции Нюфаундленд и Лабрадор (Канада) четем в медиите повече от 30 години, но всъщност историята за Блек Тикъл, Лабрадор, публикувана в сайта на Globe & Mail е звезден поглед към бъдещето на новинарските медии. Едва ли хората от Блек Тикъл са осъзнавали ролята си в нашето медийно и технологично бъдеще.
Това, което прави тази история интересна, е не репортажът – клише, а мултимедийната презентация на Питър Пауър - щатен фотограф на Globe & Mail. Пауър разбира от естетика, видеото му е добре изпълнена комбинация от фотографии, звук, текст и  анимация. Тази комбинация е много повече от  стандартното представяне на видео новините по телевизията. Такъв тип презентация е логично продължение на сливането на различни видове медии и може да се види и в документалните филми на Кен Бърнс от последните години. Той използва смесица от традиционен филм и анимационни техники. Това, което придвижи тази еволюция, е уеб технологията.
Мрежата е място за мултимедия. Там текстът играе по-малка роля от тази в печатните медии. След години в дигиталния водовъртеж, вестниците (водени от хора на думите) започват да осъзнават това и разбират как да използват Мрежата като самостоятелна медия, а не просто като хранилище на старите им издания.
Вече от няколко години вестниците задължават фотографите си да снимат видео и да правят слайд шоу от снимки за Интернет страниците им, но никога не са имали особен успех.
С презентацията  си за Блек Тикъл  Пауър направи следващата крачка и разкри пълния потенциал на Интернет като развита новинарска медия със свои уникални способности, които вестниците и телевизията не могат или не искат да постигнат.
Дните на Макс Хедрон са пред нас. Вижте особено популярния проект на Yahoo! News от миналата година, когато наеха първия си и единствен военен кореспондент. В “Горещата точка с Кевин Сайкс” показва Сайкс, оборудван с дигитална видео камера, преносим компютър и портативен сателитен телефон, напъхани в раница, обикалящ горещите точки по света и изпращащ текст, снимки и видео от различни отдалечени райони до уебсайта на Yahoo! News.
Естествено, този вид репортажи имаха своите критици в света на журналистиката, но евтиният и опростен начин за доставяне на информация бързо проправи нови пътеки. Този начин свърши онова,  за което преди бяха нужни стотици хиляди долари и десетки хора и отведе световното разпространение на новини на следващото ниво.
Reuters (Ройтерс) - новинарската агенция с по-прогресивно мислене и напреднали технологии (да, аз съм сътрудник на Reuters) наскоро обяви сделката си с Nokia,  свързана с проекта “Мобилна журналистика”. Те оборудваха подбрана група кореспонденти на Reuters с последния модел клетъчен телефон. Но просто “клетъчен телефон” не е достатъчно определение за това устройство за глобална комуникация, което е способно да прави снимки с висока резолюция и да записва видео и аудио. В телефона има и текстообработваща програма / word processor/. Използва се като GSM и CDMA телефон, има модем, поддържа безжична и  обикновена Интернет връзка.
Докато пътувах в Канада през изминалата година си купих Sony Ericcon w810 GSM не толкова сложен колкото Nokia N95  и много по-евтин от PalmTreo или Blackberry ,но все пак можеше да прави дигитални видео и  аудио записи, снимки, въвеждане на текст с достатъчно качество за показване в Мрежата. “И какво от това?”, ще кажете вие. Този телефон поддържа Интернет връзка навсякъде по света, позволявайки ми да изпращам информация чрез и -мейли или sms-и до който сървър, блог или човек избера. Схванахте ли?
Източник:
Превод от английски:
Йоана Златинска, F 31325, бакалавър “Масови комуникации”