Всички сме журналисти





Разцветът на гражданската журналистика остава  едно от най-вълнуващите развития на Интернет. С милиони блогъри, десетки милиони Интернет - обяви и милиони читатели, онлайн източниците на  новини промениха изцяло начина, по който достигаме до всекидневните си новини.
Докато масовите новинарски агенции първоначално изразиха съмнение за стойността на новините, получени от онлайн източници като блоговете, в последните месеци много от тях пуснаха свои собствени блогове, като някои от тях са поддържани от най-добрите им представители.
Всъщност, забележителният растеж на блогосферата е достатъчен, за да убеди дори
най-упорития скептик, че нещо важно е в ход. Чрез “Technorati”, блоготърсачка, се  проследяват 75 000 нови блога всеки ден. Мнозинството от  тези блогове  включват два вида разговори - с читатели, изпращащи коментари за статиите  и техните коментари срещу коментаторите.
 
Съвместните новинарски сайтове, основани доброволно от гражданските журналисти, стават все по-популярни. Например “Ohmy News”, южнокорейски новинарски сайт, който публикува истории изцяло създадени от потребители на корейски и английски език, се е превърнал в един от водещите информационни източници в страната.
Внезапната поява на гражданската журналистика замъгли главната линия, разграничаваща основната медия от новите онлайн медии. Калифорнийският апелативен съд, например, предприе сериозни стъпки към елиминиране на всички медии, които са различни  от легалните. Поводът е случая с “Apple Computer” и два онлайн новинарски сайта.
Двата сайта “Power Page” и “Apple Insider” публикуват няколко статии през ноември 2004 г. за нов продукт на “Apple”, наречен “Asteroid”. От “Apple” са разгневени от разкритията и скоро след това дават под съд сайтовете за разкриване на информация, представляваща ценна търговска тайна.
 
Процесът бързо даде на “Apple” съдебна заповед, задължаваща сайтовете да предоставят всякаква информация, която може да помогне да се идентифицира отговорника за разкритията. Сайтовете обжалваха аргументите на калифорнийския закон, позовавайки се на  американската конституция, предоставила правни защити на журналистите да не разкриват своите източници на информация.
Апелативният съд в Калифорния беше поставен пред нов въпрос – дали онлайн журналистите са упълномощени със същите съдебни защити като останалите си колеги? От  “Apple” оспорват, че не са, основавайки се на това, че не са ангажирани в законни журналистически дейности и че онлайн журналистите не са измежду журналистите, защитени от закона.
Съдът отхвърли и двата довода. Първо реши, че няма никакъв изпълним тест или принцип, който може да разграничи  допустимите от недопустимите новини и добави, че законът е замислен,  за да защити събирането и разпространението на новини,  които са прецизни , което онлайн сайтовете правеха.
Съдът също поддържаше твърдението, че онлайн журналистите могат да  бъдат конституционно защитени, заявявайки: " Не можем да видим ясно основата, която разграничава ищците (онлайн журналистите) от репортерите, редакторите и издателите, които предоставят новини на публиката чрез традиционните издания и радиопредаванията. Доказано е без съмнение, че те събират, избират и подготвят с намерението да  публикуват за масовата аудитория информация за текущи събития, която се отнася до интересите на тази аудитория”.
Източник:
Превод от английски :
Добромира Калева, F 26441, бакалавър “ Масови комуникации”