Глава ІV. Анализ на оперативната обстановка



1. Обща характеристика на анализа на оперативната обстановка




Анализът на оперативната обстановка е специализирана информационна технология, която заема трайно място в системата на ИАД.
Анализът на оперативната обстановка може да бъде дефиниран като съвкупност от логически операции, които:
-фрагментират (разлагат) първичните емпирични оперативни данни и информация и вторичната управленска информация, в процеса на възприемането им като обект на анализ;
-трансформират фрагментираната първична и вторична информация ( фрагментираните базисни данни и сведения за обекта на анализ) в насока към обобщаване и синтез, резултатите от които стават основа за подпомагане на непосредствената оперативно-издирвателна и охранително-превантивна дейност на системата на полицията и вземане на адекватни управленски решения относно управлението на човешките ресурси за противодействие на престъпността и опазване на обществения ред.
     В системата на полицията анализът на оперативната обстановка по специфичен начин се възползва от логиката и методите на анализ в социалната сфера, които имат всеобщо значение. Но относителната общност в методологическо отношение с анализа в другите социално-управляеми системи е едно от основанията да предлагаме полицейския модел като образец за по-широко приложение.
     Анализът се определя от особеностите на обекта му  – нарушенията на правните норми, които се санкционират от законодателството, от специфичната управленско-оперативна технология на вземане на решение за конкретно противодействие на криминалните деяния, от организирането и изпълнението на решението от състава на полицейската организация.
     Мястото на информационно-аналитичното звено, на ИАР в системата на полицейската организация графично може да се изобрази между субекта на управление, който възлага информационно-аналитични задачи (изпълнението на които удовлетворява информационните му потребности) и обекта на управление, който получава, съхранява, обработва и предава първичните емпирични оперативни данни и информация (4.1).
При така изразените взаимодействия в полицейската служба става ясно, че анализът може да се извършва на две основни нива и в две насоки, които са взаимосвързани и взаимозависими:
1. На нивото на информационното осигуряване на службата (получаване на информация, изучаване или изясняване на оперативната обстановка на обслужваната територия).
2. На нивото на управление на силите и средствата на службата (стратегически анализ) и на решаването на конкретни оперативни казуси (оперативен анализ). Тук анализът и оценката на събраните емпирични оперативни данни и информация за дейността на състава на полицейската служба и на криминалния контингент, се прилагат както за вземането на управленски решения, така и за решаването на конкретни оперативни и охранителни задачи.