Глава VІ.
Криминологическа характеристика и превенция на международния тероризъм на ислямистка основа





2. Функции на информационно-аналитичното звено в процеса на противодействие на международния тероризъм на ислямистка основа
 
Противодействието на международния тероризъм в нашата страна (управлявано от оперативния щаб в МВР за борба с тероризма и ДАНС) ще бъде успешно при организирането на единен процес на отразяване на терористичните актове от международен и национален (вътрешен) аспект, при информационното взаимодействие на основните звена в социалната система на полицията и ДАНС. Над тероризма, като отрицателно социално явление, вид престъпност, трябва да се осъществява непрекъснато наблюдение. И респективно да се изготвят специализирани аналитични справки и доклади за подготовката на управленски решения по противодействието в службите, които работят срещу тероризма.
Информационно-аналитичните звена в системата на полицията и ДАНС имат задължението да изграждат специализирани бази данни по международния тероризъм на ислямистка основа.
В анализа на първичната емпирична оперативна и социална информация следва да се акцентува на мащабите, насоките и тенденциите в развитието на терористичната дейност, да се синтезират обосновани практико-приложни изводи за социалните, идейните и финансовите източници на терористичната дейност, както и за местата и обектите, в които са позиционирани човешките и техническите й ресурси. В анализите социологическият и социално-психологическият подходи могат да подпомогнат разкриването на личностните особености на терористите, техните социални нагласи, оценки на социалната действителност и очаквания като резултат от престъпната дейност – актуална или потенциална.
Въз основа на анализите на оперативната и социалната информация в процеса на ИАД би следвало да се формулира обоснована и вярна оценка на степента на заплаха от предстояща терористична дейност по области, райони и микрорайони, обслужвани от системата на полицията и ДАНС.
ИАР-ци могат да разработват прогнози, очертаващи бъдещите проявления на тероризма въз основа на ранното сигнализиране. Британски автори пишат за така наречената “система за изпреварваща полицейска дейност”[93]. В нея се извършва събиране и анализиране на сведения за потенциалните автори на терористичен акт в диапазона на явленията “липса на криминална проява”, “развитие на плана за терористичен акт” и “организиране и извършване на терористичен акт”. Това изисква изготвяне на “профил на заподозряно лице (заподозрени лица)”.
Изготвянето на “профил на заподозряно лице (заподозрени лица)” е ефикасно средство за подпомагане на оперативно-издирвателната дейност.
Изготвянето на профил означава да се обедини цялата информация за въпросното заподозряно лице (заподозрени лица). Колкото повече подробности са известни за престъпниците, толкова по-големи са възможностите за тяхното арестуване или за осуетяване на дейността им. Като илюстрация на процеса на изготвяне на профил  на заподозряно лице, което е организирало и извършило терористичен акт по-долу разглеждаме примерен вариант на изготвяне на психологически профил на терорист - извършител на убийство.
На..........год. в 16,00 часа пред входа на президентската сграда в гр. София е застрелян с един куршум в тилната част на главата и един куршум в ляв бял дроб, близо до сърцето, министърът на външните работи на държава в Близкия Изток господин Сюлейман Халил, който при официалното си посещение в РБългария по програма е трябвало да посети президентската резиденция в 16,10 ч. за среща с президента на РБългария. Господин Сюлейман Халил е починал на място вследствие на причинената тежка мозъчна травма – разкъсване на мозъчната тъкан в дълбочина по посока на проникването на куршума и вътрешен мозъчен кръвоизлив.
При огледа на местопроизшествието са иззети следи – парченца от раздробен череп и мозъчна материя, както и кръв от жертвата.
След проведените неотложни бързи оперативно-издирвателни мероприятия по издирване и залавяне на евентуалния извършител на престъплението и балистичната експертиза в Научноизследователски институт по криминалистика и криминология – МВР е констатирано, че по г-н Халил е стреляно с автомат “Калашников” – АК-47, със сгъваем приклад, със заглушител и оптически мерник от прозореца на кабинет №...., находящ се на ІІІ етаж в сграда на .... Автоматът е бил изоставен от автора на покушението. Последният не е издирен.
При проведените разпити на граждани, които са присъствали на пристигането на президентския екскорт пред резиденцията на президента на РБългария от двете страни на булевард “Цар Освободител” и пред централния вход, както и на служителите от охранителна полиция, разстановени на същите места за осигуряване на охрана по транспортния коридор, не са получени оперативно-интересни данни относно външния вид, съмнителните действия на прозореца на кабинет №..... и движението на извършителя преди, по време на извършване на престъплението и след това. Иззети са следи – гилзи, пръстови отпечатъци върху автомата, прозореца, бюрото и вратата на кабинет №....
При изготвянето на психологически профил на извършителя на престъпление анализаторът трябва да получи всички данни и документи по случая, както и да посети местопрестъплението.
Анализът започва от местопрестъплението (местопроизшествието). Начинът на действие на снайпериста, който е приложен от кабинет №....издава представата за личността му от гледна точка на способностите му да планира и реализира престъпния си замисъл и на организираността му като убиец[94].
Той е отлично подготвен, обучен и трениран, т.е притежава развити програмни умения да реализира цялостно престъпния си замисъл в социалната практика. Проникнал е успешно в обществена сграда, внасяйки камуфлирано огнестрелно оръжие, организирал е удобна огнева точка, оттеглил се е от местопроизшествието безпрепятствено.
Ефективността на начина на действие на извършителя в обществената сграда може да провокира оперативното мислене към 2 въпроса.
Първият – къде може да е получил извършителят подобна отлична военна подготовка и вторият – кой му е сътрудничил при безпрепятственото проникване в сградата и оттеглянето му от нея.
На тези въпроси трябва да отговорят разследващите органи.
Почеркът на извършителя на престъпление, т.е. съвкупността от индивидуално-неповторими особености в елементите на криминалния акт, би следвало да се открие при изготвянето на психологически профил.
Почеркът на убиеца на г-н Халил засега остава неизвестен. Но убийството по всяка вероятност е политическо.
В серията от политически убийства, извършени от терористи-снайперисти рядко се случва един и същ извършител да извършва няколко покушения последователно, а няма и оперативни материали за сравнение, чрез които да се разпознаят личностните особености на извършителя по почерка.
Научно е установена връзка между престъпността, криминологичния субект и жертвата на престъпление изобщо[95].  Определени лица по силата на своя статус, индивидуални особености, интереси или поведение закономерно стават жертва на престъпление.
Ако убийството е извършено от член на организирана престъпна група у нас би следвало да се търси връзка на поведението и дейността на г-н Халил с интересите на съответната групировка. Такава връзка не може да се предпостави хипотетично.
Проучването на жертвата показва, че тя няма нищо общо с българската организирана престъпност. Г-н Халил като жертва на насилие обаче спада към категорията лица, които трябва да се разглеждат като фактор, влияещ върху престъплението. Той го подпомага в качеството си на “виктимизираща жертва” (активираща престъплението поради наличието на специфични индивидуални особености). Това се разкрива след като бъде изучена личността на г-н Халил, взаимоотношенията (преки или опосредствени, косвени, физически или психически, двустранни или поляризирани като едностранни с въображаемия обект в релацията) между него и убиеца му и ситуацията на самото престъпление.
Г-н Халил е член на правителството от .... година. Официалната религия в неговата страна е исляма, но държавното управление е по същество светски политически режим. През последните години правителството остро осъжда политици, правителства и социални групи в мюсюлманския свят, които поддържат идеологически, финансово и морално-психологически международни терористични организации и групи, свързани с радикалния ислямизъм. Следователно, г-н Халил е типичен представител на политическите среди в мюсюлманския свят, които през последните години се стремят към модернизацията на своите общества, възприемат западния политически модел на социално управление и постепенно реализират идеите за либерална икономика в техните страни.
Наличието на тези личностни особености на г-н Халил дават основание на анализатора да предположи, че той е обект на личностен, групов (социално-психологически), религиозен и политически конфликт с ислямистки кръг в неговата страна, или в друга страна,  или с терористична организация, която води джихад срещу светския политически режим в държавата.... с цел свалянето му, тъй като е “ “безбожен” и “изменнически” спрямо традиционните ценности и постановки на исляма”. Освен това деловото и приятелско посещение на г-н Халил у нас, при което са обсъждани проекти за изграждане от български фирми на редица инфраструктурни обекти в неговата страна е ярко доказателство за усилването от него и неговата партия на глобалните икономически тенденции в арабско - мюсюлманския свят, “подкопаващи идентичността на мюсюлманската нация”, както биха се изразили от Ал-Кайда. Тъй като подобна външно-икономическа дейност се схваща като проводник на интересите на “колониализма и неговите последователи”, а България е съюзник на довчерашните колонизатори, биха казали ислямистките идеолози.
Възможно е извършителят на убийството да изпълнява “мокра” поръчка на терористична организация, в която членува. Той действува под напора на групови мотиви като отмъщение, наказание и омраза, произтичащи от конфликта с жертвата. Г-н Халил е “изменник и враг на исляма” според убеждението на терористите.
В процеса на изготвяне на психологическия профил се анализира факта на вземане на сувенири от местопрестъплението.
В кабинет №.... в сградата на....снайперистът не е взел сувенири (документи, вещи, снимки по бюрото). Ако беше направил това, анализаторът-психолог вероятно щеше да помисли, че обектът на психологическия профил е сериен убиец, който по принцип обича да съхранява сувенири от мястото на престъплението (в нашия случай кабинетът е част от материалните условия, в които се вмества мястото на престъплението). Вземането на сувенири от евентуалния сериен убиец  се прави за да може същият да преживява многократно удоволствието от престъплението и да фантазира подробностите на насилствения акт и по-късно във времето, след престъплението[96]. Но нашият случай не е такъв. Снайперистът е дисциплиниран и хладнокръвен боец, който мисли само за изпълнението на възложената му задача.
Терористът-снайперист ще изпитва удовлетворение от отлично изпълнената организационна задача, чийто резултат е повод за мултиплицирана подкрепа, одобрение и възхищение от страна на широки кръгове в арабско-мюсюлманския свят. Той ще узнае от публикациите в арабските вестници колко много мюсюлмани са демонстрирали симпатии към “чувствата и мотивите му”.
Очевидно е, че при подготовката на убийството, при осъществяването му и след неговото извършване, неизвестният извършител демонстрира висока степен на планомерност, подреденост и последователност на поведението, което дава основание на анализатора да го определи като организирана личност. Той притежава известна социална компетентност, а интелигентността му е над средната.
Подчертано индиферентен е към благополучието на жертвата и нейната социална среда, както и към непосредственото човешко обкръжение в момента на покушението, когато можеше да пострадат и други невинни граждани. Проявява силен егоцентризъм и изключителна безотговорност към живота на идеологическите си противници. Точните му действия и бързи реакции показват, че умее отлично да контролира емоциите си както по време на извършване на престъплението, така и след това. Явно е проявяването на методичност и последователност на действията, а това говори за солидно обучение и подготовка като снайперист.
Психологическият профил на неизвестния извършител на престъпление, в който са систематизирани поведенчески и личностни характеристики, се комуникира писмено и устно с разследващите органи.
Чрез него неизвестният извършител може да бъде разпознат и идентифициран в арабско-мюсюлманската диаспора от рисковите държави у нас, в която може да се стесни кръга на заподозрените лица, да се търси лице, което да отговаря на по-голяма част от профилните характеристики.
При анализа на данните и информацията, съдържащи признаци за осъществяване на терористична дейност на територията на нашата страна, ИАР-ци  може да прилагат метода на сравнителен криминален анализ на случаите на терористична дейност.
В понятието “случаи” включваме широко съдържание – сигнали за замислен или подготвян терористичен акт, прогноза за извършване на единичен терористичен акт на определено място, убийство на дипломат от посолството на държава от Европейския съюз и др. 
В процеса на системното събиране и анализиране на данни и информация за възникване на предкриминални събития (замисляне или подготовка на терористичен акт от група или организация на радикални ислямисти), както и на формулиране на версии за  прикрито криминално поведение или за образуване на мотиви за такова, оперативният и охранителният състав в полицията и ДАНС трябва да регистрират максимум подробности за заподозрените лица - чуждестранни граждани от рисковите страни (пребиваващи по-продължително време на територията на страната). Това са следните особености и черти на лицата: външен вид; принадлежност към определена мюсюлманска общност (шиити, сунити, уахибибисти); националност; отличителни знаци и белези; телосложение; цвят на очите; цвят на косата; акцент или диалект; навици; характерно поведение; адреси; често посещавани места.
Данните за лицата трябва да се събират при тяхното планомерно негласно наблюдение по местоживеене и месторабота. Ако е възможно част от особеностите и чертите  на гражданите на рисковите държави, влизащи в България, би следвало да се установяват още при паспортната проверката на граничните контролно-пропускателни пунктове.
При първото задържане и довеждане на заподозрени лица в полицията трябва да се събира повече информация за периода на пребиваване в страната на лицата относно: месторабота, ако са започнали такава; личен живот; хоби; степен на познаване на града; връзки; достъп на лицата до крупни суми пари, оръжие, взривни вещества и МПС. Ако даден потенциален терорист има достъп до МПС, това може да даде отражение върху мястото на евентуалното посегателство. Трябва да се търси връзка между вида МПС (особено джип или товарен автомобил) и евентуално замисленото престъпление.
Когато ИАР-ци започват сравнителен анализ на терористични случаи има 5 основни аспекта в изследователската програма, върху които трябва да се концентрират.
Те са следните: 
1.Видове единични или серийни престъпления (както и престъпни действия), представляващи елементи (случаи) в системата “терористична дейност”:
  • убийство;
  • отвличане на хора и вземане на заложници;
  • пране на пари от незаконна дейност с цел легализиране на придобиването на финансови средства за спонсориране на терористични групи и организации;
  • трансфер на крупни финансови средства от ислямска благотворителна организация в България или от лица и организации от чужбина (финансиране на тероризма);
  • корумпиране на служебни лица в държавната администрация и органите за местно самоуправление с цел осигуряване на достъп до документи и служебни помещения, респективно и на частни лица;
  • наемане на квартири и помещения в непосредствена близост до оперативно-интересни за терористично нападение обекти;
  • злоумишлени анонимни телефонни обаждания за заложени самоделни взривни устройства или заплахи за покушение срещу определени лица;
  • анонимна писмена заплаха с терористичен акт;
  • проповядване на идеологията на Ал-Кайда или други международни терористични организации;
  • кибертероризъм.
2.Основен подход на международните терористи:
  • физическо посегателство върху отделни лица или групи от населението;
  • вербовка на сътрудници в организирани терористични операции;
  • идеологическа диверсия и психологическа война (особено използване на Интернет за идеологическо и психологическо въздействие върху ползвателите, изповядващи мюсюлманската религия);
  • привличане на млади хора за обучение в мюсюлмански университети и училища извън България, в арабско-мюсюлмански страни, в които терористичната идеология среща известна подкрепа в мюсюлманската общност.
3.Регионални аспекти:
  • опит за взривяване на Софийското метро;
  • убийство на негласен сътрудник (на ДАНС, главна дирекция “Криминална полиция”, СДМВР и ОДМВР), който произхожда от арабско-мюсюлманската диаспора;
  • трафик на хероин от Афганистан от афгански или арабско-мюсюлмански организирани престъпни групи;
  • контакти на лица от арабско-мюсюлманската диаспора с организирани престъпни групи в РБългария, които са замесени в незаконна търговия с оръжие и взривни вещества.
4.Извършители:
  • терористична мрежа или клетка на Ал-Кайда;
  • терористична група от български граждани (от средите на криминалния контингент, на ОПГ, на мюсюлманската общност), сформирана в РБългария под въздействието на отрицателно действуващите криминогенни фактори;
  • безработни муджахидини (“тези, които полагат усилия за разпространение или защита на исляма”)/талибани от Афганистан, които евентуално са емигрирали в страната;
  • иранци, както законно пребиваващи от няколко години, така и емигрирали наскоро в РБ;
  • неизвестни лица.
5.Жертви на терор:
  • убийства на граждани от страните от Европейския съюз и САЩ (дипломатически представителства, комисари от Европейската комисия, висшестоящи лица);
  • убийства на военнослужащи от американските бази на българска територия;
  • убийства на български граждани и висшестоящи лица;
  • изваждане от строя на националната енергийна система или в столицата и големите градове;
  • радиоактивно или химическо замърсяване на питейните води в столицата и големите градове;
  • диверсии или физически посегателства като гореописаните в по-големите курортни центрове;
  • банки и небанкови финансови институции, Национален осигурителен институт, частни пенсионни фондове (кибертерористични актове, финансови престъпления).
Анализът на различни случаи на терористична дейност позволява да се разкрият няколко престъпления едновременно и да се задържат групата извършители или едно отделно лице.
Така се преустановява извършването и на други терористични актове в бъдеще. Комбинирането на елементите от различни случаи на терористична дейност може да ни даде по-широк поглед върху описанието, методите и мотивите на извършителя/извършителите и това улеснява идентифицирането им. Например, при комбинирането на елементи от случаите “трафик на хероин през Турция от страна на араби и иранци” и “благотворителната дейност на ислямска благотворителна организация в Западните Родопи като прикритие на ислямистко влияние върху бедни семейства в българомохамедански села” насочва анализа към идентифицирането на кръга лица, спонсориращи привличането на отделни лица и групи от това население към идейна и морална  подкрепа на каузата на шиитите в Иран – маршрутиране на шиитски терористични групи в Ирак.
Всъщност при сравнителния анализ обекти на анализатора може да бъдат случаи, които на пръв поглед не са свързани. Всеки случай има специфична характеристика, но и сходна характеристика с основния случай. Обаче след анализа на серия от подобни обекти със специфични характеристики, но съдържащи и сходни характеристики помежду си (по горепосочената изследователска програма), ще бъде идентифицирано престъплението, което е основния случай (основния аналитичен обект). Практически е възможно то да е било организирано от едни и същи извършители в серия от другите престъпления със специфични характеристики.
Сравнението на данните и информацията за различните случаи на терористична дейност се прави като се въвеждат в персоналния компютър на ИАР ключови думи.
Например, ако в някои случаи кодираме “опит за взривяване или взривяване”, а в друг случай/случаи “идеологическа диверсия” трябва в системата за търсене в базата данни на полицейската служба и ДАНС да се предвиди приликата между тези две групи данни. Друг пример са имената на страни и региони, ако в базата данни за тероризма са кумулирани съобщенията за терористични актове в другите страни от ЕС, както и в Турция и някои близки до нас държави. Всяка възможност за прилика трябва да бъде предвидена. 
След събирането на данните и информацията за терористичните случаи въз основа на база данни, справки, аналитични материали и таблици, те се обработват и се изготвя сравнителна матрица, в която се систематизира обработения емиричен материал. Анализаторът извършва сравнение по сходни характеристики на различните терористични случаи и прави писмен доклад относно основния случай.
Например, сравнителният анализ на 2 основни случая (хипотези за бъдещи терористични актове, извършени от Ал-Кайда или от организации с предполагаема организационна или идеологическа връзка с нея), с 4 други случая (2 осъществени терористични плана и 2 неосъществени плана), може да бъде извършен въз основа на долупосочената сравнителна матрица (6.1). 

Дата

Терористичен случай

Организация-субект на терор

Брой извършители на терор

Цел на терора

2005 год.

Взрив в Лондонското метро

Предполагаема организационна връзка с Ал-Кайда

        

 

          ?

Наказание на Англия за партньорството й към САЩ във войната в Ирак

2007 год.

Предотвратен случай, задържани лица в Пакистан

Предполагаема организационна връзка с Ал-Кайда

        

 

          2

Наказание за “предателството” на правителството за връзките му със САЩ

2007 год.

Предотвратен случай, задържани лица в Дания

Предполагаема организационна връзка с Ал-Кайда

        

 

          8

Наказание за оскверняване на личността на пророка Мохамед

2008 год.

Взрив в посолството на Дания в Исламабад, Пакистан

Потвърдена организационна връзка с Ал-Кайда

        

 

          ?

Наказание за оскверняване на личността на пророка Мохамед

2008 год.

Прогноза за подготовка на терористичен случай в Дания

Ал-Кайда

       

 

         ?

Наказание за оскверняване на личността на пророка Мохамед

2009 год.

Хипотеза за вземане на заложници в страна от ЕС

Предполагаема идеологическа връзка с Ал-Кайда

       

 

         7-8

Изтегляне на  военен контингент от Афганистан

 
От сравнителния анализ на случаите в матрица 6.1 анализаторът би следвало да направи следните изводи:
1.В обозрим исторически период от 4 години терористичната активност на Ал-Кайда не е намаляла осезателно.
2.Извършителите на терор са малобройни, основният субект е група, която е ефикасно действаща самостоятелна клетка – част от мрежата на Ал-Кайда в страните, в които тя води терористичната война.
3.Терористите се снабдяват с оръжието на престъплението на място, в регионите, където извършват атентатите. Най-вероятно имат връзки с местни организирани престъпни групи за тази цел. Получават финансиране на дейността си по канали, които са нелегализирани до момента на контакт с финансовите спонсори на тероризма.
4.Малобройният състав на терористичните клетки дава предимство на терористите в процеса на конфликт с правоохранителните органи – намалява броят на законспирираните организационни връзки, които представляват оперативен интерес за полицията и спецслужбите, принудени “да търсят игла в купа сено”, т.е. да идентифицират малобройна терористична група в многомилионни градове.
5.Оперативните цели – отделни стратегически задачи на Ал-Кайда се постигат относително. Те са ясно формулирани и по същество изразяват ислямистката идеология, която е актуализирана и фокусирана в САЩ (наричани “Сатана”),  и партньорите им от НАТО, обявени за главен противник на терористите.
6.През 2009 г. и 2010 г. Ал-Кайда ще продължи да вдъхновява и организира отделни терористични актове като част от съдържанието на терористичната война, ще бъде неофициалният лидер на международния тероризъм на ислямистка основа.
Противодействието на международния тероризъм на ислямистка основа ще бъде по-ефективно когато бъдат реализирани съвкупност от общопрофилактични и специализирани правоохранителни мероприятия, синтезирани от информационно-аналитичната дейност.
Мероприятията са следните:
1.Страните от “богатия Север” да отпуснат финансови и интелектуални ресурси за чувствително намаляване на огромния дефицит в жизнения стандарт и културното равнище на обществата, от които произхождат терористите. В резултат на това би следвало да се очаква да настъпи и глобална положителна промяна на състоянието на оперативната обстановка по линия на международния тероризъм, тъй като първоначално ще се сменят негативните обществени нагласи на мюсюлманските общности към евроатлантическите общества.. 
2.В тази връзка либералните западни демокрации да възстановят и каналите за комуникация и равнопоставения диалог с арабско-мюсюлманския свят. Респективно комуникацията трябва да бъде изпълнена с удовлетворително за мюсюлманските страни политическо и икономическо съдържание.
3.Осъществяване на явно и негласно наблюдение на екстремистки, култови и религиозни групи, чиято идеология е антихуманна или расистка, както и на етнически групи и лица, идващи от Азия, Близкия Изток и Африка.
4.Засилване на информационно-разузнавателния контрол над стоки и вещи. Проверяване, засичане и проследяване от граничните контролно-пропускателни пунктове на контейнери със съмнително съдържание. Използване на технически и специални разузнавателни средства и негласен апарат за контролиране на употребата на стоки и предмети със съмнително предназначение. 
5.Разследване на авторите на терористични заплахи и на субектите на евентуално информационно осигуряване на терористична дейност (събиране или притежаване на данни и информация, която може да бъде полезна за терористите).
6.В зависимост от възможностите на системата на полицията, ДАНС и националната разузнавателна служба провеждане на оперативно-издирвателни действия по разкриването на ръководителите на терористичните групи и организации в чужбина, направляващи тероризма и подстрекаващи отделни групи и лица - български граждани към извършване на терористични акции в РБългария (убийства, отравяния, взривявания или застрашаване на човешки живот, нанасяне на големи имуществени щети).
7.При разследване на проявите на тероризъм да се използват специални  разузнавателни средства и да се внедряват секретни сътрудници на системата на полицията и на ДАНС в терористичните групи и организации.
8.Незабавно задържане и разпитване на лица, за които има основателни причини да се предполага, че са ангажирани с конкретна терористична дейност. Удължаване на срока за задържането им в РУ първоначално до 48 часа и максимум до 7 денонощия.
9.Довеждане в полицията и профилактиране на лицата, представляващи оперативен интерес по линия на тероризма.
Обект на управление (оперативен и охранителен състав) - получава базисна информация
 
10.Конфискуване от полицията и митниците на финансови средства и имущество на лица, заподозрени в извършване или замисляне на терористична дейност, както и в пране на пари в тази връзка. Когато е необходимо да бъдат изземвани финансови средства на заподозрените лица още на граничните контролно-пропускателни пунктове при влизането им в страната[97].
11.Би следвало да се увеличи щатния състав на Специализирания отряд за борба с тероризма, който трябва да овладее до съвършенство военното изкуство и новите методи и средства за борба с терористите, да бъдат обучен да води адекватни действия срещу асиметрична мрежова терористична война в страната.  
12.Да се провежда превантивно морално-психическа мобилизация на обществото като се организира системна психологическа война в медиите и Интернет, както и в системата на лекционна пропаганда срещу идеологическото и психологическото въздействие на радикалните ислямисти.
13.Да се води борба “за сърцата и душите” на хората, да бъдат привличани на страната на закона, морала и хуманността широки кръгове от средите на онези граждани, които са подозирани в активна или пасивна подкрепа на международния тероризъм, както в България, така и в Афганистан, където нашият военен контингент трябва да се въздържа от прилагането на силови средства когато е възможно.
14.Да се защитят слабите места в инфраструктурата на нашата страна, тъй като терористичните организации може да използват елементите на тази инфраструктура като оръжие.
15.Да се работи активно от контраразузнаването, от политическия субект и обществените организации и сдружения против зараждането и развитието на етноцентристки и сепаратистки тенденции, както и на социално-икономически конфликти в центъра и по региони в страната.
16.Да се решават своевременно проблемите, свързани с природните ресурси, екологическата защита, миграцията вътре в страната, епидемиите. Терористичните организации може да приготвят своеобразен “коктейл” от възникналите и нерешени проблеми в техния апогей и организирани специализирани психологическо-диверсионни или провокативно-вандалски, бунтовнически, тероризиращи, грабещи или наказващи действия в средите на маргинализирани социални структури или деструктурирани в определен период социални общности.
17.МВР и ДАНС трябва да приемат нова стратегия за борба с очертаващия се глобален алианс между терористи и организирана престъпност. Вниманието трябва да се концентрира върху финансовите връзки между двете групи и мащабното използване на Интернет за осъществяването на техните престъпни цели.
 
ТЕЗИСИ
Международният тероризъм на ислямистка основа се определя като специфичен вид престъпност, екстремистко политическо явление, съвкупност от отделни терористични актове, извършени на територията на няколко континента.
Стратегическата цел на ислямистките терористични организации и групи е установяването на световна хегемония на Исляма и нов световен икономически ред.
Факторите, които детерминират този вид престъпност са социално-икономически  и социално-политически противоречия, културни и образователни различия и технологически дефицити, възникващи между арабско-мюсюлманските и евроатлантическите страни, взаимодействуващи със системното идеологическо и психологическо въздействие върху мюсюлманската общност на радикалния ислям.
Международният тероризъм на ислямистка основа постепенно се превърна в ядро на международната престъпност, взаимодействувайки с транснационални организирани престъпни групи.
Обобщената психологическа характеристика на ислямските терористи включва сходни и противоречиви качества като социопатия, мизантропия, абсолютна диференциация от хората, които не са мюсюлмани, жестокост,  неудовлетвореност на икономически и социални потребности, самосъзнание за изпълнение на религиозна мисия, удовлетворение на потребността от общуване и чувството за социален престиж в рамките на терористичната организация и група, безпрекословна подчиненост на водачите им , боева дисциплинираност и нагласа за непрекъснати военни действия и др.
В процеса на противодействие на международния тероризъм на ислямистка основа информационно-аналитичните звена анализират оперативни данни и информация относно замислени, планирани или извършени терористични актове, насочени срещу широк спектър обекти като могат да прилагат психологическо профилиране на личността на неизвестни извършители на престъпления и “криминален анализ” на терористични случаи.
Резултатите от изследването на международния тероризъм на ислямистка основа се изразяват в общопрофилактични и специфични правоохранителни препоръки, основните от които са: активиране на социално-икономическите, интелектуалните и културните взаимоотношения между държавите от ЕС и САЩ и арабско-мюсюлманските държави, в които радикалният ислям има позиции; превенция на терористични действия на територията на РБългария чрез активно негласно наблюдение, оперативно разработване и явен контрол на контингента емигранти от рисковите държави и всички лица, които са заподозрени за връзки или участие в терористични групи и организации.
 
                                        Ключови думи (понятия)
Терор
Терористичен акт
Терористичен случай  
Ислямизъм
Джихад
Терористична организация  
Терористична група
Психологически профил
Сравнителен анализ
Оперативно наблюдение
Оперативно разработване  
Специални разузнавателни средства
Внедряване на агент
Terror    
An act of terrorism
A case of  terrorism
Islamism
Djihad
Terrorist organization
Terrorist group
Psychological profile
Comparal analysis
Operational observation
Operational development  
Special intelligence means
Implementation  of agent
 
ВЪПРОСИ ЗА САМОПОДГОТОВКА
1.Защо даденото определение на международния тероризъм на ислямистка основа е комплексно?
2.Каква е основната разлика между обикновената, повседневната престъпност и специфичния вид престъпност - международния тероризъм на ислямистка основа?
3.Прочетете приведения цитат от Наталия Петрова и направете коментар по него. Как бихте описали същността на долупосочения криминално-терористичен алианс и как би следвало да се формулират препоръки за деструктурирането му?
Цитатът е следният: “Алиансът между Камората и Ал-Кайда е поредния пример за мащабите на новото предизвикателство пред глобалната сигурност, което е колкото обезспокояващо, толкова и комплексно явление. В миналото пътищата на организираната престъпност и политическия тероризъм се пресичаха далеч по-рядко, днес обаче те са рамо до рамо от другата страна на барикадата във войната на цивилизования свят срещу “силите на злото”. На пръв поглед, подобен съюз изглежда странен. В края на краищата, бизнесът на мафията има своята специфика, която изисква всички свързани с него операции да бъдат пазени в дълбока тайна, т.е. да се прави всичко възможно за да не се привлича вниманието на властите. На свой ред, терористите искат техните акции да бъдат забелязани от възможно най-голям брой хора, тъй като насаждането на страх и несигурност в обществото е сред основните им цели.
Епохата на глобализация обаче, породи една качествено различна ситуация, в която дейността на терористичните групировки и тази на организираната престъпност все по-тясно се преплита и обединява. С края на студената война, през 90-те години на миналия век, терористичните и бунтовнически групи, разчитащи дотогава на финансовата подкрепа на съветския режим, спешно трябваше да потърсят нови източници на средства за да продължат дейността си.”[98]
4.Как най-кратко бихте могли да опишете връзката “стремеж към установяване на световен мюсюлмански политически и нов икономически ред – съвкупност на терористичните действия и операции в Америка, Европа, Африка и Азия”?
 
Отговорете на поставените въпроси:
1. ...............
2. ...............
3. ...............
4. ...............
 
Задачи
1. Направете извод за качеството на правоохранителна дейност въз основа на приведеното по-долу съобщение на столична медия:
“На 10 юни 2007 год., при визитата на американския президент Джордж Буш, беше задържан по сигнал на арабски агенти на МВР палестинец, 33-годишен, с ливански паспорт, член на ислямистката  групировка “Хамас”. Преминал през курсове на обучение за снайперист. Задържаното лице е било профилактирано (доведено в РУ и проведени разяснителни правни въздействия върху него – М.Б.) .”
Отговорете на задача 1. ...........................
 
2.Опитайте се да решите следния тест:
1.Операциите на ислямистките терористични организации представляват:
а)средство за създаване на страх и ужас в населението, на чиято територия се извършват;
б)средство за оказване на политически натиск върху правителства, срещу които терористичните организации водят джихад;
в)мероприятия за изпълнение на стратегически план на терористичните организации;
г)средство за разпространение на Исляма сред общества, които не го приемат съзнателно и доброволно;
д)нито едното;
е)и четирите.
2.Защо ИАР-ци, които са изготвяли психологически профили на неизвестни извършители на терористични актове трябва да ги комуникират устно и писмено с оперативно-издирвателните звена?
а)профилите се изготвят по поръчка на оперативно-издирвателните звена;
б)профилите се изготвят с цел подпомагане на оперативно-издирвателната дейност;
в)изготвянето на профили представлява част от ИАД;                                
г)чрез профилите се стеснява кръга на заподозрените извършители на терористични актове;
д)нито едното;
е)и четирите.
3.Защо ефективната превенция на терористична дейност, осъществявана от правоохранителните органи, предполага внедряване на агенти под прикритие в терористичните мрежи?
а)с това се цели получаване на оперативни данни за плановете или замислите на терористите;
б)с това се цели разкриване на структурата на терористичните мрежи и на ролите на членовете им;
в)с това се цели разобличаване на членовете на терористичните мрежи;
г)с това се цели разкриване на каналите за връзка на терористичните мрежи с техните организатори или финансови спонсори зад граница;
д)с това се цели събиране на свидетелски показания за замисляна или планирана терористична дейност;
е)нито едното;
ж)и петте.
4.Ако трябва да се направи стратегически анализ на оперативната обстановка по линия на международния тероризъм на ислямистка основа, каква първична емпирична информация относно терористичните случаи през последните 15 години следва да се събира;
а)на територията на РБългария;
б)на територията на страните от Балканския полуостров;
в)на територията на европейските страни;
г)на територията на Русия;
д)на територията на САЩ;
е)нито едното;
ж)и петте.
5. Как мислите, съществува ли потенциална възможност в РБългария за привличане към сътрудничество на международна терористична организация на млади мюсюлмани – български граждани, върху чието религиозно съзнание е упражнено убеждаващо, внушаващо и психически “заразяващо” ислямистко въздействие, както от страна на емисари на тероризма по Интернет, така и след системно възприемане на информация от ислямистки сайтове?
а) принципиално съществува потенциална възможност въз основа на фанатизирано чувство и съзнание за принадлежност на млади мюсюлмани към световната мюсюлманска общност; 
б) определено чуждестранни ислямски организации у нас може да допринасят за радикализиране на млади мюсюлмани, което е предпоставка за податливост на идеологическата диверсия и психологическата война, осъществявани от международния тероризъм;
в) нито едното;
г) и двете.
 
       Бележки:
[93] Оперативната информация като процес (основен анализ). , с. 3.
[94] Вж. също Стойчев, Н. Психологично профилиране на извършители на убийство. С., Парадигма, 2005, с. 37.
[95] Стойчев, Н. Цит. съч., с. 32.
[96] Вж. Стойчев, Н. Цит. съч., с. 39.
[97] Нов закон за борба с тероризма във Великобритания – Информационен бюлетин., бр. № 1 (28), с. 58.
[98] Петрова, Н. Глобалният криминално-терористичен алианс – сп. Геополитика. С., Българско геополитическо дружество, бр. 1, 2006, с. 167.

 

       Литература:
1.Сборник доклади, изнесени на работен семинар на тема “Европейска сигурност и противодействие на тероризма”. С., АМВР, 2002.
2.Информационен бюлетин. С, МВР- НСС, 2000, бр. № 1 (28).
3.Борадори, Дж. Философия по време на терор (Диалози с Юрген Хабермас и Жак Дерида).С., Сорос център, 2004.
4.Проданов, В. Глобалният постмодерен тероризъм – Международни отношения. С., 2001, № 6.
5.Новият световен ред (Световни лидери за планетата и нейното бъдеще). С., Книгоиздателска къща “Труд”, 1999.
6.Шатле, Фр. Дюамел, О. Пизие, Е. История на политическите идеи. С., Издателство “Лик”, 1998.
7. Петрова, Н. Глобалният криминално-терористичен алианс – сп. Геополитика. С., Българско геополитическо дружество, 2006, бр. 1.
8.Атанасов, А. Европейска сигурност и противодействие на тероризма. С., Горекс Прес, 2002.
9.Психология террористов и серийньiх убийц. Минск, Харвест, 2004.
10.Новият световен ред -  в-к “24 часа”, С., 2004, бр. № 314 (4749).
11. Оперативната информация като процес (Основен анализ). London, Metropolitan Police, ДНСП, 2002, (превод от английски език).
12. Маслоу, Е. Мотивация и личност. С., Издателска къща“Кибеа”, 2001.
13.Чуков, Вл. Ислямският фундаментализъм. С., Издателство Изток-Запад, 2004. 
14.Дронзина, Т. Резервната армия на джихада – в-к “Свят и дипломация”, С., 2005, бр. № 4.
15.Станчев, И. Специална полицейска тактика. С., “Военно издателство” ЕООД, 2005.
16.Стойчев, Н. Психологично профилиране. С., Парадигма, 2005.
 
 
КЛЮЧОВИ ДУМИ (ПОНЯТИЯ)

Система  System
Социално-управляемасистема Social dirigible system
Организация  Organization 
Вътрешна сигурност Internal security
Информация    Information
Оперативна информация Operative information
Оперативна обстановка Operative situation
Криминологическа обстановка Criminal situation   
Анализ Analysis
Синтез Synthesis 
Оценка Valuation
Информационно-аналитична дейност                   Information analitical activity  
Аналогия      Analogy
Сравнение Comparison
Абстракция Abstraction    
Обобщение Generalization
Индукция Induction
Дедукция                                                                               Deduction
Анализ на документи Documentary analysis
Контент-анализ Rich  analysis
Криминален анализ Criminal analysis
Хипотеза Hypothesis
Теза                                                                                        Thesis  
Емпирично социологическо изследване Empiric sociological investigation
Социологически модел Sociological model
Криминологическа прогноза Criminal prognosis
Стратегия
Strategy
Корпоративна стратегия Corporate strategy
Стратегически анализ                                                  Strategic analysis         
Позиция Position
Шанс за победа Chance for victory
Риск за организацията   Risk for organization
Оперативен анализ Operational analysis
Оперативна обстановка Operational situation
Информационно осигуряване                                    Information provision                
Информационни потребности                                   Informational meds                                  
Обработка на данни                                                      Data processing  
Количествен анализ Quantitative analysis
Качествен анализ Qualitative analysis
Топографски анализ Topographic analysis
Криминогенна зона                                                      High crime area
Криминогенни фактори                                                Factors for the high crime
Личностна структура                                                    Personality structure
Модел Model
Моделиране Modeling
Структурен анализ Structure analysis
Икономическа престъпност Economic crime
Охранителна дейност Security activity
Охрана на обществения ред Protection of public order
Организирана престъпна дейност Organized crime  
Международен тероризъм International terrorism 
Тенденция Trend
Терор Terror 
Терористичен акт An act of terrorism 
Терористичен случай                                                                  A case of  terrorism 
Ислямизъм                                                                                  Islamism
Джихад                                                                                         Djihad
Терористична организация                                                       Terrorist organization
Терористична група                                                                   Terrorist group
Психологически профил                                                           Psychological profile
Сравнителен анализ                                                                  Comparal analysis
Оперативно наблюдение Operational observation   
Оперативно разработване Operational development 
Специални разузнавателни средства                                        Special intelligence means
Внедряване на агент                                                                     Implamentation  of agent