Проекти към Централен фонд за стратегическо развитие на НБУ

Проект „Разделно събиране на отпадъците в НБУ
Ръководител: доц. д-р Ботьо Захаринов
Екип:студенти от БП „Науки за Земята и алтернативни енергии” - Анна A. Ташева, председател на студентски клуб „ECO PRO“ към НБУ и Ива Тонг – зам. председател на клуб „ECO PRO“ към НБУ
Цел: Пилотният проект „Разделно събиране на отпадъците в НБУ“ е стратегия за интегриране на система за управление на отпадъците в рамките на университета и ще обхваща първи корпус на НБУ, заведенията в този корпус и дворните пространства. Проектът е многопластов като се състои от информационен, практически, творчески и образователен компоненти, които са неизменно вплетени чрез идеята за „зелен“ университет. Ключовите точки са създаване на условия за разделно събиране на отпадъците, информационна и агитационна дейност, творческа дейност на студенти в насока оползотворяване на отпадъците, поредица от презентации и лекции на теми с екологична насоченост, зараждане на дългосрочни партньорства с външни за университета структури като е предвиден и период за мониторинг и коригиращи действия. Чрез реализирането му се разширява въведената в НБУ система за разделно събиране на отпадъци.
Проектът се реализира с подкрепата на студентски клуб „ECOPRO“ към НБУ, координатори и специалисти от Екопак България АД, Регионален екологичен център за Централна и Източна Европа – клон България (РЕЦ за ЦИЕ), екологично сдружение „За Земята“, Агенция пътна инфраструктура (АПИ), Български енергиен форум (БФЕ) и други.

 

Проект „Анализ съдържанието на тежки метали в тъкани от черноморска и дунавска риба
Ръководители: доц. д-р Галина Сачанска и доц. Атанас Близнаков, д.н.
Екип: студенти от БП „Биология - обща и приложна” - Денис Джевдетов, Валерия Ахад, Роза Христова, Гергана Райкова
Цел: Целта на проекта е да се установят концентрациите на тежките метали живак, олово и кадмий в тъкани (мускули) на най-често консумираните видове риба, улавяни в река Дунав (гр. Видин) и в Черно море (от акваторията от гр. Созопол и гр. Несебър). Проектът се осъществява с активната работа на студенти от БП „Биология - Обща и приложна“, 4-та година. Резултатите са: изготвяне на 3 бакалавърски тези с експериментални резултати; представяне на  студентите на 2 научни форума, чрез постери или устни доклади.
Хипотеза относно сладководната риба: Хипотезата на екипа е, че поради аварията в унгарския химически завод Ajkai Timfoldgyar Zrt, разположен на 160 км западно от Будапеща, при което се разлива токсична утайка в общините Веспрем, Ваш и Гьор-Мошон-Шопрон в Западна Унгария, а  река Дунав е замърсена с тежки метали; в рибата са се акумулирали за изтеклите четири години значителни количества тежки метали.
Хипотеза относно морската риба: Хипотезата на екипа е, че поради отсъствието на пречиствателни съоръжения по нашето Черноморие и заустването на отпадни канализационни води, съдържащи високи концентрации живак, директно в морските води, има натрупване на тежки метали в нехищните и в хищните риби.
Тежките метали: олово, живак и кадмий са избрани въз основа на Регламент на ЕК № 1881/2006 г. за установяване на максималните нива на замърсители в хранителни продукти. Тяхното съдържание е обект на мониторинг в някои групи храни.

 

Проект „Осигуряване провеждането на II-ра Национална научна конференция с международно участие „Храни“
Ръководител: доц. д-р Галина Сачанска
Екип: членовете на Организационни комитет и Секретарията, вкл. студенти от БП „Биология – обща и приложна”
Цел: II-та Национална научна конференция с международно участие “FOODS” се провежда 2 години след успешното провеждане в НБУ през 2013г. на I-та конференция „FOODS-1”, участниците, в която надхвърлиха 70 делегати. Както и при първата, така и при тази конференция основен организатор е Нов български университет чрез департамент “Природни науки” и Лаборатория по биология към ФБО.
Датата на провеждане е 20 март 2015 г. в Аулата на НБУ с участието на делегати както от България, така и от Балканските страни.
Основната полза за Нов български университет се изразява в популяризирането му като място за развитие не само на биологичните науки, но един от новите университети, където се развиват научни изследвания и академични програми, свързани с качеството на храните – тема изключително актуална в последните няколко години.
Конференцията дава възможност за ползотворни дискусии, споделяне на опит и идеи, както и създаване на сътрудничество  между изследователите и представителите на бизнеса.
Нашите студенти от департамент „Природни науки“ – главно от БП „Биология – обща и приложна“, а също и студенти от БП „Екология и опазване на околната среда“ получават отлична възможност да представят научно-изследователски резултати (от техни бакалавърски тези) или само експериментални данни от Лаборатория по Биология. По този начин научната общност и бизнес-организациите могат да се убедят във високото качество на подготовка на студентите в нашия университет.
Конференцията служи за цялостното популяризиране на Нов български университет в България и на Балканския полуостров. Изпратени са писма-покани до Президентите на Микробиологичните дружества (респ. и до техните членове) на 9-те Балкански страни.
Всички материали за конференцията са на английски език – резюмета, презентации и постери, сборник с резюмета, което ще позволи информацията да достигне не само до българската, но и до чуждестранна аудитория.

 

Проект „Изследване на генезиса на феномен „Живата вода” в южния дял на природен парк „Витоша”
Ръководител: проф. Рангел Гюров, д.н.
Екип: доц. Атанас Близнаков, д.н., гл. ас. д-р Биляна Костова, студенти от Департамент „Природни науки” в БП „Науки за Земята и алтернативни енергии ДО“ – VIII сем. (Теодора Величкова, Владислав Стоянов, Танчо Пърлев, Никола Дановски).
Цел: Целта на проекта е да се изследва генезиса на феномена „жива вода“ – природен или антропогенен характер. Обектът се намира в южния дял на природен парк „Витоша“, общ. Перник и представлява туристическа атракция, свързана с цикличност в появата и прекъсването на водата от извора. Това действие е възможно само при наличието на естествен или антропогенен сифон. С обекта са свързани немалък брой легенди, отнасящи се до „жива вода“. Към момента не са провеждани достатъчно научни изследвания. Във връзка с опити за възстановяване на ефект на „жива вода“ от ентусиасти, сред които доц. Атанас Близнаков, д.н. и проф. Рангел Гюров, д.н., са открити артефакти около извора. Във връзка с това екипът е в състояние да даде категоричен отговор за генезиса на феномена, използвайки уникална и съвременна апаратура – георадар и магнитометър, собственост на НБУ чрез Лаборатория по природни бедствия и рискове.

Проект „Представяне на експериментални резултати в областта на микробиологията на околната среда (молекулярен и класически микробиологичен анализи) на VIFEMS Конгрес, Маастрихт, Холандия, Юни 2015 г.
Ръководител: доц. д-р Галина Сачанска

 

Обратно горе

Flash Menu
2016 © Нов български университет